Послуги

Відшкодування завданих збитків

Завжди сумно і неприємно, коли Ваш партнер не виконує договір. Ви виконали свою частину договору і очікували того ж від нього - але не тут-то було. А ще неприємніше - коли Ви несете фінансові втрати, у зв'язку з невиконанням контрагентом своїх договірних зобов'язань, або в зв'язку з простроченням їх виконання.

Такі фінансові втрати законом визначаються як збитки. Крім того, закон містить положення, згідно з яким заподіяні збитки підлягають відшкодуванню винною особою для цього можливо доведеться подати позов про відшкодування збитків. Спробуємо разом з цим питанням розібратися що ж таке збитки які існують види і як отримати відшкодування збитку.

Отже, що ж таке збитки?

По-перше, це Ваші фінансові втрати.

По-друге, вони виникли в зв'язку з порушенням умов договору.

По-третє, між його порушень і Вашими втратами повинна бути причинний зв'язок. Іншими словами фінансові втрати повинні наступити виключно в результаті порушення договору, допущеного контрагентом. Тобто, якби не був порушений договір, цих збитків у Вас би не було.

Закон розділяє збитки на три форми:

витрати, вироблені Вами в зв'язку з порушенням договору;

втрата або пошкодження Вашого майна;

неотримані реальні доходи, які Ви отримали б, якби зобов'язання було виконано контрагентом.

Перші дві форми збитків називаються реальними збитками, а третя - упущеною вигодою.

Тепер, давайте деталізуємо форми збитків на конкретному прикладі.

Припустимо Ви успішний комерсант. Ви прийняли рішення про розширення свого виробництва і хочете побудувати додаткові цеху. Або цеху Ви вже побудували і плануєте побудувати собі новий житловий будинок.

І в тому, і в іншому випадку, Ви наймаєте будівельників і укладаєте договір на поставку будівельних матеріалів і певного обладнання.

Усі постачальники вимагають чималий аванс, посилаючись на значні виробничі витрати.

Ви підписали контракт, заплатили аванс 70 або 80% від вартості всього товару, і стали чекати, закінчення терміну поставки, який становить певні кількість днів від моменту виплати авансу.

Але термін пройшов, а матеріалів немає.

1. Зроблені витрати. Отже, які ж витрати Ви можете понести в зв'язку з таким простроченням?

Наприклад, прострочена поставка будівельних матеріалів, зірвані терміни будівельних робіт. За наступним договором Вам приходить обладнання для кондиціонування. Ви планували отримати і поставити це обладнання відразу після поставки. А його встановлювати нікуди. Стіна не побудована. І зберігати його ніде.

Ви просите постачальника почекати з доставкою. А він каже добре, але оплати мені складські витрати. Плюс відшкодування збитку за відмову прийняти своєчасну поставку (якщо він прописаний у Вас в договорі).

Другий приклад. На Вашій будівництві є кран, який був привезений і змонтований за Ваші гроші. Щоб його демонтувати і відвезти необхідно, заплатити стільки ж. А поставка будматеріалів запізнилася, і роботи у нього немає. Але власнику крана немає різниці: чи буде працювати кран, і заробляти йому гроші, або Ви будете оплачувати простій (відшкодовувати збитки) в тих же сумах. На інших умовах договір з Вами не підпишуть.

Ось це і є фінансові втрати, яких не було б, якби не було прострочення.

І найнеприємніше. Якщо Ви думаєте, що зможете переадресувати своїх партнерів, що вимагають відшкодування збитку, до прострочив контрагенту - Ви помиляєтеся.

Щоб мати право на відшкодування збитків спочатку потрібно ці витрати фактично понести, тобто зробити платежі. А потім, Ви пишете контрагенту, зірвав терміни, лист про відшкодування шкоди і докладаєте копії:

платіжного доручення про перерахування коштів (докази понесення збитків);

підстави платежу (лист контрагента і договір з ним).

Якщо він письмові вимоги відшкодування шкоди (збитку) не сприйняв, доведеться докладати всі ці документи до позовної заяви в суд про відшкодування збитків.

2. Втрата або пошкодження майна.

Теж простий приклад. Термін Вашого будівництва один рік. Ви планували до настання зими побудувати зовнішній контур будівлі (стіни, покрівлю) і підключити його до опалення. Після чого або законсервувати будівництво на зиму, або продовжити малим ходом внутрішні роботи. І розрахували все начебто правильно.

А тут постачальник зриває Вам термін поставки обладнання котельні, і Ви входите в зиму без опалення. Результатом таких обставин виступає промерзання всього побудованого і пошкодження деяких конструкцій та інших результатів виконаного будівництва.

А ось тут, на відміну від попередньої форми збитків, Вам доведеться повозитися з документальним підтвердженням розміру збитків.

По-перше, тільки Вашої думки про пошкодження і непридатності тих чи інших конструкцій буде недостатньо. Вам знадобиться папір (експертний висновок) авторитетного установи або експерта (витрати по їх найму і оплати праці яких, все це Ви також можете пред'явити, як збитки).

По-друге, після того як експерт вкаже на непридатність конкретних конструкцій, Вам потрібно буде порахувати витрати на їх виготовлення. Для цього потрібно буде підняти договору і первинні документи, що підтверджують:

вартість, факт придбання і факт оплати матеріалів;

вартість, факт виконання і факт оплати будівельних робіт, з використанням цих матеріалів.

Можливо, цю частину підготовчої роботи правильно буде також доручити експерту.

3. Неотримані Вами реальні доходи.

Цей вид збитків характерний виключно для бізнес-сфери, коли результат будівництва передбачається використовувати для заробітку грошей.

Наприклад, один постачальник зірвав на місяць Вам поставку будівельних матеріалів. Другий ще на місяць - поставку вентиляційного обладнання. Ви завершили будівництво цеху на два місяці пізніше.

На два місяці пізніше завезли сировину, верстати і почали виробництво і реалізацію готової продукції. Упущена вигода в цьому випадку полягає в неотриманні доходу (прибутку) від реалізації готової продукції на протязі двох місяців.

доводити такий збиток може, наприклад, наступними документами:

договором з контрагентом на поставку готової продукції;

листом контрагента з відмовою від договору і з вимогою повернення передоплати;

платіжним дорученням про повернення грошей.

Таким чином, питання стягнення збитків в судовому процесі, процедура досить складна. Необхідно не тільки представити докази факту заподіяння збитків і обгрунтувати їх розмір, а й довести причинний зв'язок між невиконанням (неналежним виконанням) боржником своїх зобов'язань і заподіяними збитками.

В силу цього, сторони договірних відносин частіше звертаються до неустойку при розірванні або невиконанні договорів, так як обгрунтувати її розмір і довести наступ обов'язку боржника по її сплаті значно простіше. відшкодування збитків і стягнення неустойки

Ви сумніваєтеся в своїх силах?

Якщо виникла необхідність у відшкодуванні збитків і стягнення неустойки. Приходьте до нас! Ми допоможемо на всіх етапах, а наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах судового процесу починаючи від досудового врегулювання подачі позову про відшкодування збитків до повного відшкодування заподіяної шкоди по невиконаних договором!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!