Послуги

Легалізація нерухомості та самобудів

Отже, що ж таке самовільне будівництво. Чим відрізняється самобуд від іншого об'єкта нерухомості, запитаєте Ви.
Корінь цього питання знаходиться в законності зведення даного об'єкта. Якщо він зведений законно, Вам зареєструють на нього право власності, і Ви зможете його експлуатувати і розпоряджатися ним, наприклад, продати або здати в оренду.
Якщо Ваш об'єкт нерухомості зведений незаконно, Вам доведеться його легалізувати, чому і присвячена ця стаття .
Напевно, буде правильно коротко описати той процес, дотримання якого призводить до появи законно побудованого об'єкта нерухомості. Отже, з чого все починається?
1. Земля.
Для початку Вам потрібно вирішити питання земель. Тобто, купити землю або взяти її в користування. При цьому, в другому випадку важливим аспектом є цільове призначення цієї ділянки. Земля Вам потрібна для будівництва та подальшої експлуатації Вашого об'єкту. Якщо земля місцевою владою буде Вам виділена для городництва чи випасу худоби, то законно будувати на ній не можна. В іншому випадку Ви переходите в категорію самобудів.
2. Проект.
Будівельник сам будинок Ви не побудує. Не залежно від його кваліфікації. Він вимагатиме від Вас проектну документацію, яку, за Ваші гроші створить, проектна організація, що має в штаті відповідних сертифікованих фахівців. При цьому, друку тільки проектної організації на проекті не досить. Проект має перевірити і узгодити Держінвестекспертизи на предмет його відповідності всім нормам і правилам.
3. Дозвіл на будівництво.
Будь-будівельник зажадає від Вас дозвільні документи. Цей дозвіл на право початку будівельних робіт, що видається ДАБКом. З моменту отримання даного документа Ви маєте право запускати будівельників і розгортати будівництво.
4. Введення в експлуатацію.
По завершенню будівництва Ви виготовляєте технічний паспорт об'єкта в БТІ і оформляєте в ДАБК акт введення в експлуатацію збудованого об'єкта.
Останні документи, після появи у самобуду адреси є підставою для реєстрації його як об'єкта права власності та вручення Вам відповідного свідоцтва про право власності.

Важливо
Для об'єктів висотністю не більше двох поверхів і площею не більше 300 м2 застосовується спрощений порядок. Проект замінює будівельний паспорт, який робиться в 10-денний термін, а дозвіл на будівництво і введення об'єкта в експлуатацію відбуваються за спрощеною формою шляхом заповнення бланка заяви і реєстрації його в ДАБК.

Якщо у Вас випадає з процесу будь-яка з перерахованих вище стадій - Ваш об'єкт в кінці шляху неминуче переходить в категорію самовільної забудови.
Оскільки Вас відмовляються визнавати власником збудованого об'єкта, є власником всього лише будівельних матеріалів, використаних в процесі його будівництва.
Які ж є шляхи для отримання цього заповітного свідоцтва про право власності на самовільну забудову? < / span>
Таких шляху два:

 • • Адміністративний порядок;
 • • Судовий порядок

Легалізація самобуду в адміністративному порядку.
Виділимо основні етапи.
1. Огляд і інвентаризація . Оскільки Ваша нерухомість документально тільки «з'являється на світло», необхідно викликати техніка з місцевого БТІ, який проводить огляд об'єкта і паспортізірует його.
Результат - технічний паспорт об'єкта.
2. Визначення правильності побудови об'єкта . Оскільки ніхто не готував і не погоджував проектну документацію, а також ніхто згідно цього проекту не будував, необхідно визначити відповідність збудованого об'єкта будівельним правилам і нормам. Відповідь на це питання може дати знову ж проектна організація, що має в штаті сертифікованого інженера.
Результат - звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж (далі по тексту - Техотчет).
3. Вирішення питання про введення об'єкта в експлуатацію . Для цього, отримані на попередніх етапах техпаспорт і Техотчет, разом з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації Ви надаєте в ДАБК.
Результат - зареєстрована ДАБКом декларація.
4. Присвоєння поштової адреси. Все особисті документи + декларацію необхідно надати в службу з питань містобудування та архітектури за місцезнаходженням об'єкта.
Результат - виписка з наказу про присвоєння адреси.
5. Реєстрація права власності. Необхідно звернутися із заявою до місцевого Департамент реєстрації прав на нерухоме майно із заявою. До нього прикладають копії всіх документів, перелічених вище.
Результат - свідоцтво про те, що Ви власник вже нерухомості, а не самобуду.

Легалізація самостороя в судовому порядку.
Для звернення до суду необхідно підготувати наступні документи, які буду додаватися до позовної заяви, і згодом виступатимуть в якості доказів по справі:

 • • Документ про право на землю (власність або користування);
 • • Документи, що підтверджують факт зведення об'єкта (підрядні договори, договори поставки матеріалів + документи, що підтверджують виконання цих договорів);
 • • Візуалізацію об'єкта (фото, відео звіт);
 • • Техпаспорт;
 • • Техотчет.

За результатами виконання судової процедури, суд визнає за Вами право власності, на об'єкт певної поверховості і певний пощади.
Що вступило в силу рішення суду є підстави для реєстрації права власності на Ваше нерухоме майно.

Для довідки
На початку 2018 року Мінрегіонбуд своїм наказом запустив механізм амністування власників самобудів, який встановлює спрощений порядок їх легалізації.
Даний порядок поширюється на наступні об'єкти:

 • житлові, садові, дачні будинки загальною площею не більше 300 м2, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди в межах тієї ж площі, за умови, якщо вони зведені в період з 05.08.92 по 09.04. 15 роки;
 • будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, побудовані не пізніше 12.03.11 року;

Обов'язковою умовою є те, що ці об'єкти повинні бути зведені на земельних ділянках з правильним цільовим призначенням і відповідати державним будівельним нормам і правилам.
Які документи необхідно надати:

 • Заява про прийняття в експлуатацію самобуду;
 • Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації;
 • Техотчет;
 • Документ про право на землю (власність або користування), на якій зведений об'єкт;
 • Копія техпаспорта з відміткою про можливість розміщення і безпеки експлуатації об'єкта.

Ви маєте на руках самобуд і не знаєте, як його легалізувати?
Ви сумніваєтеся в правильності вибору способу легалізації?
Вас лякає бюрократична складова цього питання?

Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Ми наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх стадіях легалізації Вашого самобуду і забезпечать досягнення бажаного результату!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!