Спадкові спори
Як писав чудовий вітчизняний письменник минулого століття Михайло Булгаков: «Так, людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що він іноді раптово смертна, ось у чому фокус! ».
З цією трагічною подією припиняються всі права і обов'язки людини, якого не стало. В цей же момент, як це не парадоксально, у деяких інших людей права навпаки виникають. Маються на увазі випадки, коли після померлого залишається деякий обсяг майна, і мова йде про права, які виникають щодо цього ж майна.
Тобто, мова в цій статті піде про спадкування і про суперечки, якими може попутно супроводжуватися цей процес.
На перш, трохи власне про спадкування і про те, які бувають його види.
На насправді види спадкування тільки два: за законом і за заповітом.
Для спадкування за законом , необхідна наявність родинних стосунків з спочилим. Щоб розмежувати родичів один від одного, закон розділив цих родичів покійного на черзі.
До першої черги відносяться найближчі родичі: батьки, діти, чоловік (дружина). Всього таких черг п'ять.
До другої черги відносяться менш близькі родичі, до третьої ще менш близькі. У четвертій і п'ятій чергах ми зустрінемо і зовсім не родичів.
За встановленими в законі правилами, якщо залишився один спадкоємець першої черги, то він успадковує все майно одноосібно. Якщо кілька - вони успадковують в рівних частках (двоє - навпіл, троє - ділиться на три, і т.д.).
Якщо спадкоємців першої черги не залишилося в живих, розглядаються спадкоємці другої черги, якщо немає і їх - третьої і т.д.
Для спадкування за заповітом , родинні зв'язки не обов'язкові, але обов'язково заповіт. Іншими словами, за життя людина має право заповісти своє майно на свій розсуд абсолютно будь-якій людині, або не людині зовсім. Мається на увазі будь-яка компанія, установа, благодійний фонд, інша юридична особа будь-якої форми власності.
Якщо прочитавши про «не людини», ви подумали про собаку, кішку або іншому тварину, як це робиться на заході, то це не малося на увазі.
В Україні заповіт може бути залишено тільки на користь учасника цивільних відносин, до яких тварини не належать.
Якщо з цим ясно, перейдемо до спорах , які можуть супроводжувати процес успадкування.
Що найчастіше може виступати першопричиною такого спору ?
- • Невчасно подана заява нотаріусу про участь в процедурі спадщини, що згідно із законом виключає право претендувати на майно покійного;
- • Відсутність в силу втрати чи інших причин обов'язкових документів для процедури успадкування (наприклад, про те, що покійний приватизував квартиру);
- • Якщо покійний видав заповіт, але не на все своє майно, а на частку, що залишилася є претенденти;
- • Наявність підозр в не закон заповіту (наприклад, в оригінальності підпису покійного);
- • Визначення часток у майні покійного, виділ обов'язкової частки;
- • Визнання претендентів на майно покійного негідними;
- • Неприйняття до уваги прав малолітніх і неповнолітніх молодших родичів покійного, інших родичів, які претендують на обов'язкову частку в розподілі майна покійного.
Це далеко не вичерпний перелік обставин, які є причиною виникнення суперечці в процесі успадкування.
Окремо розташована група судових процесів, про встановленні фактів , які мають значення для процедури успадкування. Іншими словами, для того, щоб родич міг взяти участь в розподілі майна покійного, необхідно, щоб суд попередньо встановив певний факт. Пізніше, спираючись на цей факт і відповідне рішення суду, родич може повноправно взяти участь у згаданій процедурі.
Про які ж факти йдеться, в аспекті необхідності їх судового підтвердження?
- • Про факт прийняття спадщини;
- • Про факт родинних відносин з покійним;
- • Про факт спільного проживання з покійним на момент його відходу з життя (цей і наступний факт важливі для спадкоємців четвертої черги);
- • Про факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
- • Про факт знаходження громадянина на утриманні у покійного (цей факт важливий для спадкоємців п'ятої черги).
Пару слів про конкретні питання, за якими можуть вздорить потенційні набувачі майна покійного громадянина.
Оскарження заповіту. Здавалося б, що може бути простіше: є покійний, є заповіт, є той, хто в ньому згадано. Які суперечки? Які суди?
Але не все так просто. Буває заповіт (точніше його зміст) сильно засмучує інших родичів, які в ньому не згадані. І тоді починають «спливати» різні дивовижні обставини.
Наприклад, підпис на заповіті не ту людину. Або у нотаріуса покійний не міг перебувати в день підписання заповіту, так як знаходиться в іншому місці (на лікуванні або гостював у згаданих родичів). Або взагалі страждав психічним розладом і не відав що робить і що підписує.
А буває і навпаки. Буває, що родичі покійного зовсім не божевільні, як описано вище, а дійсно після відходу свого близького дізнаються про заповіт щодо особи, яка раніше ніхто з них не знав. У тому числі і сам померлий.
І тоді, всі перераховані обставини дійсно не є надуманими кимось із шкідливості, а так чи інакше реально існували.
В обох випадках ці та подібні до них обставини є підставами для оскарження заповіту.
Встановлення нового строку для прийняття спадщини . Родич не може нескінченно міркувати на тему прийняття або неприйняття в спадщину майна свого покійного близького.
Для таких роздумів закон визначає йому шестимісячний термін для письмового звернення з цього питання до нотаріуса.
Якщо спадкоємець даний термін пропустив, формально він вже не може брати участь у подальшій процедурі поділу майна покійного. Але якщо він доведе, що пропустив ці шість місяців не по нехлюйству, а в силу поважних причин (і збере докази цих причин, а також їх поважності), суд цілком може піти йому на зустріч і встановити новий термін.
Відсторонення від участі в спадковому процесі. Законом визначено ряд осіб, які не мають права на участь в спадковому процесі. Це особи, які сприяли догляду покійного (в тому числі здійснювали замах), або когось із родичів, які перебувають ближче до спадщини.
Якщо це буде встановлено судом, то така обставина є підставою для зазначеного відсторонення від спадщини.
За тією самою підставою не має права брати участь в процедурі поділу майна покійного дитини батьки, якщо при його житті вони були позбавлені батьківських прав.
Крім того , за рішенням суду особа може бути усунена від участі в спадковому процесі , якщо буде встановлено, що такий родич ухилявся від надання допомоги покійному, який через похилий вік або хворобу був в безпорадному стані.
Ви претендуєте на спадщину минулого родича і маєте проблеми, замість належного Вам за законом майна?
Вам і Вашій праву на спадщину потрібна судова підтримка або судовий захист?
Ваші родичі пішли на Вас війною і втягують в судову тяжбу за спадковим спору?
Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Ми наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах, які Вам необхідно пройти для успішного наслідування належного Вам майна!
Дізнайтеся найбільш ймовірне рішення суду по Вашій справі від робота-судді
Надішліть до юридичної компанії АЛИБИ позовну заяву, апеляцію, касацію і матеріали справи ...