Послуги

Спадкові спори

Як писав чудовий вітчизняний письменник минулого століття Михайло Булгаков: «Так, людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що він іноді раптово смертна, ось у чому фокус! ».
З цією трагічною подією припиняються всі права і обов'язки людини, якого не стало. В цей же момент, як це не парадоксально, у деяких інших людей права навпаки виникають. Маються на увазі випадки, коли після померлого залишається деякий обсяг майна, і мова йде про права, які виникають щодо цього ж майна.
Тобто, мова в цій статті піде про спадкування і про суперечки, якими може попутно супроводжуватися цей процес.
На перш, трохи власне про спадкування і про те, які бувають його види.
На насправді види спадкування тільки два: за законом і за заповітом.
Для спадкування за законом , необхідна наявність родинних стосунків з спочилим. Щоб розмежувати родичів один від одного, закон розділив цих родичів покійного на черзі.
До першої черги відносяться найближчі родичі: батьки, діти, чоловік (дружина). Всього таких черг п'ять.
До другої черги відносяться менш близькі родичі, до третьої ще менш близькі. У четвертій і п'ятій чергах ми зустрінемо і зовсім не родичів.
За встановленими в законі правилами, якщо залишився один спадкоємець першої черги, то він успадковує все майно одноосібно. Якщо кілька - вони успадковують в рівних частках (двоє - навпіл, троє - ділиться на три, і т.д.).
Якщо спадкоємців першої черги не залишилося в живих, розглядаються спадкоємці другої черги, якщо немає і їх - третьої і т.д.
Для спадкування за заповітом , родинні зв'язки не обов'язкові, але обов'язково заповіт. Іншими словами, за життя людина має право заповісти своє майно на свій розсуд абсолютно будь-якій людині, або не людині зовсім. Мається на увазі будь-яка компанія, установа, благодійний фонд, інша юридична особа будь-якої форми власності.
Якщо прочитавши про «не людини», ви подумали про собаку, кішку або іншому тварину, як це робиться на заході, то це не малося на увазі.
В Україні заповіт може бути залишено тільки на користь учасника цивільних відносин, до яких тварини не належать.

Якщо з цим ясно, перейдемо до спорах , які можуть супроводжувати процес успадкування.
Що найчастіше може виступати першопричиною такого спору ?

 • • Невчасно подана заява нотаріусу про участь в процедурі спадщини, що згідно із законом виключає право претендувати на майно покійного;
 • • Відсутність в силу втрати чи інших причин обов'язкових документів для процедури успадкування (наприклад, про те, що покійний приватизував квартиру);
 • • Якщо покійний видав заповіт, але не на все своє майно, а на частку, що залишилася є претенденти;
 • • Наявність підозр в не закон заповіту (наприклад, в оригінальності підпису покійного);
 • • Визначення часток у майні покійного, виділ обов'язкової частки;
 • • Визнання претендентів на майно покійного негідними;
 • • Неприйняття до уваги прав малолітніх і неповнолітніх молодших родичів покійного, інших родичів, які претендують на обов'язкову частку в розподілі майна покійного.

Це далеко не вичерпний перелік обставин, які є причиною виникнення суперечці в процесі успадкування.

Окремо розташована група судових процесів, про встановленні фактів , які мають значення для процедури успадкування. Іншими словами, для того, щоб родич міг взяти участь в розподілі майна покійного, необхідно, щоб суд попередньо встановив певний факт. Пізніше, спираючись на цей факт і відповідне рішення суду, родич може повноправно взяти участь у згаданій процедурі.
Про які ж факти йдеться, в аспекті необхідності їх судового підтвердження?

 • • Про факт прийняття спадщини;
 • • Про факт родинних відносин з покійним;
 • • Про факт спільного проживання з покійним на момент його відходу з життя (цей і наступний факт важливі для спадкоємців четвертої черги);
 • • Про факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
 • • Про факт знаходження громадянина на утриманні у покійного (цей факт важливий для спадкоємців п'ятої черги).

Пару слів про конкретні питання, за якими можуть вздорить потенційні набувачі майна покійного громадянина.
Оскарження заповіту. Здавалося б, що може бути простіше: є покійний, є заповіт, є той, хто в ньому згадано. Які суперечки? Які суди?
Але не все так просто. Буває заповіт (точніше його зміст) сильно засмучує інших родичів, які в ньому не згадані. І тоді починають «спливати» різні дивовижні обставини.
Наприклад, підпис на заповіті не ту людину. Або у нотаріуса покійний не міг перебувати в день підписання заповіту, так як знаходиться в іншому місці (на лікуванні або гостював у згаданих родичів). Або взагалі страждав психічним розладом і не відав що робить і що підписує.
А буває і навпаки. Буває, що родичі покійного зовсім не божевільні, як описано вище, а дійсно після відходу свого близького дізнаються про заповіт щодо особи, яка раніше ніхто з них не знав. У тому числі і сам померлий.
І тоді, всі перераховані обставини дійсно не є надуманими кимось із шкідливості, а так чи інакше реально існували.
В обох випадках ці та подібні до них обставини є підставами для оскарження заповіту.
Встановлення нового строку для прийняття спадщини . Родич не може нескінченно міркувати на тему прийняття або неприйняття в спадщину майна свого покійного близького.
Для таких роздумів закон визначає йому шестимісячний термін для письмового звернення з цього питання до нотаріуса.
Якщо спадкоємець даний термін пропустив, формально він вже не може брати участь у подальшій процедурі поділу майна покійного. Але якщо він доведе, що пропустив ці шість місяців не по нехлюйству, а в силу поважних причин (і збере докази цих причин, а також їх поважності), суд цілком може піти йому на зустріч і встановити новий термін.
Відсторонення від участі в спадковому процесі. Законом визначено ряд осіб, які не мають права на участь в спадковому процесі. Це особи, які сприяли догляду покійного (в тому числі здійснювали замах), або когось із родичів, які перебувають ближче до спадщини.
Якщо це буде встановлено судом, то така обставина є підставою для зазначеного відсторонення від спадщини.
За тією самою підставою не має права брати участь в процедурі поділу майна покійного дитини батьки, якщо при його житті вони були позбавлені батьківських прав.
Крім того , за рішенням суду особа може бути усунена від участі в спадковому процесі , якщо буде встановлено, що такий родич ухилявся від надання допомоги покійному, який через похилий вік або хворобу був в безпорадному стані.

Ви претендуєте на спадщину минулого родича і маєте проблеми, замість належного Вам за законом майна?
Вам і Вашій праву на спадщину потрібна судова підтримка або судовий захист?
Ваші родичі пішли на Вас війною і втягують в судову тяжбу за спадковим спору?

Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Ми наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах, які Вам необхідно пройти для успішного наслідування належного Вам майна!

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!