Послуги

Ст. 286 КК України. Допомога адвоката по ДТП з потерпілими

З розвитком науково-технічного прогресу і збільшенням виробництва і продажів автомобілів, відповідно, мимоволі збільшилася і кількість дорожньо-транспортних пригод (далі по тексту — ДТП).

Спектр наслідків від ДТП великий і різноманітний: від незначного за вартістю пошкодження автомобілів, до загибелі водія, його пасажира або пішохода.

Якщо дивитися ширше, результат події - це шкода, завдана майну, або життю і здоров'ю.

Збиток майну не відноситься до сфери кримінальних проступків, незалежно від його розміру та оцінки. Це предмет окремого розгляду, в рамках цивільного позову. І крім цього, винуватець заплатить адміністративний штраф або навіть позбудеться водійських прав якщо буде притягнутий за ст. 124 КУпАП.

Кримінальна ж відповідальність виникає згідно ст 286 Кримінального кодексу України, коли результатом ДТП є шкода життю і здоров'ю потерпілого, а саме:

ушкодження середньої тяжкості;
тяжкі ушкодження;
загибель людини;
Загибель кількох осіб.

Давайте докладніше подивимося на зміст ст 286 КК.

Стаття 286. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами.

Частина 1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження,

-карається штрафом від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

Звідси можна зробити висновок, що для визнання винним водія в скоєнні злочину, передбаченого цією статтею, необхідно перш за все порушення ним правил дорожнього руху, що призвело до заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості, тяжких тілесних або смерті.

Виходячи з вищесказаного легкі тілесні ушкодження, не вважаються кримінальним проступком і не тягнуть за собою кримінальної відповідальності. І ось ця грань між легкими і середньої тяжкості тілесними ушкодженнями є певним маневром для адвоката по ДТП, якщо він буде захищати Вас від кримінальної відповідальності.

Правильні дії адвоката, який спеціалізується по ДТП на етапі призначення і проведення судово-медичної експертизи і визначення ступеня шкоди здоров'ю потерпілого, можуть сприяти кваліфікації дій винного, як адміністративного правопорушення або допомогти експерту прийти до висновку, що травми потерпілого стали причиною пошкоджень які мали місце раніше  і захворювань особи щодо якої проходить освідування експертом і не стосуються кримінального правопорушення по ст 286 КК.

Кримінальні проступки в сфері порушення Правил дорожнього руху (далі по тексту - ПДР) - це злочини, які характеризуються необережною формою вини.

Якщо слідчий доведе умисел, то проступок буде кваліфікований як вбивство (в разі загибелі потерпілого) або умисне заподіяння відповідних тілесних ушкоджень. Хоча в залежності від конкретних обставин події, між умислом і необережністю може існувати досить тонка грань, що знову ж таки є маневром для Вашого адвоката.

Підстава для кримінальної відповідальності за ДТП по 286 статті КК.

Давайте трохи систематизуємо раніше сказане.

Для залучення Вас до кримінальної відповідальності за ДТП за ст 286, необхідна наявність в Ваших діях складу кримінального проступку, обов'язковими елементами якого є:

1) Факт власне заподіяння шкоди.
2) Ця шкода заподіяна протиправними діяннями.
3) Присутній причинний зв'язок між діянням і заподіяною шкодою.
4) Є вина порушника.

Якщо розглянути наявність такого складу стосовно ДТП, яким заподіяно шкоду здоров'ю пішохода, то обов'язково повинні мати місце:

порушення ПДР водієм (протиправне діяння);
наявність травм у потерпілого (фактично заподіяну шкоду);
порушення повинно виступати безпосередньою причиною нанесення саме таких травм або пошкоджень (причинний зв'язок).

На шкоді ми вже коротко зупинялися і вона, відповідно до ст 286, повинна бути наслідком протиправної дії, під якою в нашому випадку необхідно розуміти порушення Вами ПДР. Варіанти добре відомі:

перевищення швидкості;
розмова по телефону за кермом;
несвоєчасне реагування на перешкоду (несвоєчасне гальмування);
водіння в не зовсім тверезому вигляді і т. д.

Причинний зв'язок має місце, коли безпосередньою причиною виникнення шкоди виступає протиправна поведінка порушника. Інакше кажучи, порушення ПДР виступає причиною, а шкода - наслідком. Якби не було порушення ПДР, то не було би завдано і шкоду.

У цій частині, як Ви розумієте теж велике поле діяльності для адвоката.

Банальний перелом руки може насправді не бути результатом ДТП, а адвокат повинен буде це довести. Наприклад, рука може бути травмована, зламана раніше, а уявний потерпілий може скористатися випадковою ДТП (або підлаштувати її), щоб «підвести» Вас до кримінальної відповідальності і деяким чином на цьому нажитися.

Або зворотна ситуація, коли перелому не було в момент ДТП, але уявний потерпілий зображував біль, а на шляху в медустанову заїхав до товариша і вмовив зламати йому руку. Знову ж таки з метою посилення Вашої відповідальності за ДТП і збільшення власної наживи. Це, звичайно, може і злегка перебільшений випадок, але в житті може статися.

Якщо адвокат по ДТП спростує наявність згаданого вище причинного зв'язку - питання про Вашу можливу кримінальну відповідальність припинить своє існування.

Експертиза.

Важливим засобом  доведення складу кримінального проступку по ст 286 в діях винуватця ДТП, так і Вашого захисту, є результат автотехнічної експертизи.

Якщо згадана раніше судово-медична експертиза досліджує тільки питання ступеня ушкодження здоров'я у потерпілого, обставин і часу його заподіяння (причинний зв'язок), то зазначена експертиза відповідає на всі інші питання, щодо наявності в Ваших діях складу кримінального проступку: наявності факту порушення ПДР і провини в Ваших діях.

Перше питання, яке завжди ставиться експерту автотехніку - чи є в діях кожного учасника ДТП порушення ПДР.

Часом банальне запитання перевищення (або неперевищення) швидкості визначається експертом розрахунковим шляхом, так як інша можливість відповісти на це питання відсутня.

Можливо повторимося, що дана експертиза знову ж шанс для досвідченого адвоката довести Вашу невинуватість у вчиненні кримінального проступку за результатами ДТП.

Не варто забувати, що адвокат може знадобитися не тільки потенційному винуватцеві ДТП, а й потерпілому, для покарання винуватця і стягнення з нього збитку.

Особливо часто адвоката наймають близькі родичі загиблого або постраждалого для стягнення з винуватця ДТП, в тому числі, моральної шкоди, завданої смертю рідної людини в результаті ДТП.

Вас необгрунтовано притягають до кримінальної відповідальності за ДТП за ст 286 КК?
Ви учасник ДТП, але невинуваті і не можете відстояти свою невинуватість?
Ви постраждали від ДТП і втомилися від бездіяльності правоохоронних органів?
Звертайтеся в нашу юридичну компанію!
Наш адвокат по ДТП супроводить Вас на всіх етапах і доб'ється позитивного результату!

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!