Послуги

Стягнення боргів

Стягнення боргів по розписці
  Коли життя йде своєю чергою, питання позики на нетривалий час грошей у сусіда, представляється чимось буденним і повсякденним.
  Якщо це компанія, часто буває, що для реалізації будь-якого проекту не вистачає власних оборотних коштів. А проект вже дуже привабливий.
  Якщо це простий громадянин, він може відчувати необхідність якийсь покупки і недолік коштів з іншого боку. Або за останній час було занадто багато додаткових витрат і потрібно трохи протриматися до зарплати.
  Нічого надприродного в цьому немає. Але всі ці відносини мають і зворотний, темний бік. Мається на увазі наступний не повернення боргів.
  Якщо постраждала компанія, у неї, хоча б є більш-менш пристойний підписаний договір позики, за яким були видані кошти. А якщо це прості громадяни? Зрідка (якщо допитливий кредитор), можна зустріти нотаріально посвідчений договір позики. Трохи частіше простий письмовий договір наспіх складений і підписаний.
  Буває взагалі усна домовленість (тут вже зовсім важкий випадок). Але найпоширенішим слідом раніше виданої позики, на нашу думку, є розписка.
  Про цю розписці, ми і хочемо докладніше поговорити нижче.

Що таке розписка?
  Під розпискою розуміють власноруч складений від руки одержувачем коштів документ, виданий ним особі, котра надала кошти (кредитору). Цей документ на практиці видається після отримання коштів. За своєю суттю розписка - це письмова форма договору позики. Виходячи з цього, не достатньо, щоб вона підтверджувала виключно факти укладання договору і отримання грошей. Якщо прирівнювати розписку до договору, вона повинна містити і інші обов'язкові умови договору позики, встановлені законом.

Які умови повинна містити розписка?
  Тобто, як мінімум розписка повинна містити умови повернення грошових коштів, а саме термін повернення і суму, що підлягає поверненню.
  Коли у отримувача коштів хитрість зашкалює, бувають випадки, коли при написанні розписки він намагається підмінити умови повернення коштів на перерахування цілей, на які він позичає гроші (наприклад, для вирішення якихось питань).
  Такий зміст розписки згодом загрожує неповоротних позичених коштів, оскільки боржник може почати розповідати про те, як він вирішував ці питання, чому у нього нічого не вийшло, і навіть, на що пішли гроші і чому не повернулися.
  І все це кредитору доведеться вислуховувати, адже зобов'язань повернути певну суму і в певний термін, в розписці немає ...
  Якщо в розписці банально немає обов'язку повернути гроші - вона не є доказом укладення договору позики. На практиці таку позицію наймає вища судова інстанція України.
  Разом з тим, якщо розписка складена вірно, то до неї застосовуються норми права, що регулює правила укладання та виконання договору позики.
  Крім того, до одержувача коштів будуть застосовні правила відповідальності, передбаченої законом у випадках прострочення виконання грошових зобов'язань. Йдеться про те, що можливо буде вимагати не тільки повернення коштів та відсотків (якщо вони передбачені), а й інфляційні нарахування, а також 3% річних від суми боргу за весь період прострочення.

Як правильно скласти розписку?
  Закон не містить положень, які регулювали б вимоги до змісту розписки і правилам її оформлення. Але для того, щоб убезпечити себе від ризику неповернення позичених коштів, можемо запропонувати Вам наступні рекомендації щодо змісту розписки:

  • • Дата і місце складання розписки;
  • • ПІБ одержувача грошових коштів, його місце прописки і фактичне місце проживання;
  • • Паспортні дані одержувача грошових коштів його і ідентифікаційний код;
  • • ПІБ особи, у якого зайняті грошові кошти;
  • • Сума позичених коштів цифрами і прописом ( Увага : якщо сума цифрами і прописом не збігаються, перевагу на практиці суди віддають значенням суми, яка вказана прописом, а не цифрами);
  • • Валюти, в якій надані грошові кошти;
  • • Розмір відсотка (якщо гроші видані під відсоток);
  • • Термін повернення грошових коштів. Це може бути конкретна дата або посилання на подію, при настанні якого настає обов'язок негайного повернення в Вашу користь грошових коштів (Але чим простіше і зрозуміліше викладено цю умову, тим простіше буде в майбутньому повертати гроші);
  • • Вказівка ​​даних свідків, якщо видача грошей відбувалося в присутності свідків (такий варіант ефективно протидіє, як спробам боржника надалі відмовитися як від свого підпису, так і від факту отримання грошей і написання розписки);
  • • Підписи одержувача грошових коштів і свідків.

Що робити, якщо гроші по розписці не повернуто?
  Алгоритм дій тут представляється досить простим.
   По-перше , можемо порекомендувати написати боржникові лист або претензію . У ній слід викласти всі обставини, констатувати факт отримання грошових коштів і пропуск строку їх повернення. Напевно, буде правильно прикласти до такого листа копію розписки, на випадок якщо у одержувача грошей на момент їх повернення трапилися проблеми з пам'яттю.
  Не зайвим буде в такому листі вимагати сплати боргу з урахуванням інфляційних нарахувань та 3% річних, від суми боргу за весь період його неповернення. Або хоча б пригрозити застосувати ці санкції на стадії судового розгляду, що може спонукати позичальника розрахуватися з Вами.
   По-друге , якщо одержувач коштів Ваші письмові вимоги не задовольнив, слід звертатися в суд з позовною заявою про стягнення не повернутих у строк коштів. Головним доказом з Вашого боку буде виступати правильно оформлена розписка. Чи не будуть зайвими свідчення в Вашу користь.
   По-третє , якщо у одержувача грошових коштів не прокинулася совість і на стадії судового провадження, проведеної за фактом його недобросовісних дій, необхідно здійснювати примусове виконання вердикту суду, винесеного на Вашу користь .
  Для цього, необхідно звернутися до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання одержувача коштів.
  Практика показує, що на етапі виконання судового вердикту, коли виявлено і арештовано майно одержувача грошей, у більшості з них починає прокидатися совість, в силу чого, буває, що такий боржник починає сам шукати свого кредитора, горя бажанням розрахуватися з ним.

У Вас проблеми з особами, яким Ви позичили гроші?
  Вас лякає, що розписка може виявитися недостатнім доказом в суді, або Вас турбує сам факт неодноразового відвідування суду?

Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Ми наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах цієї процедури і доб'ються позитивного результату!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!