Послуги

Відстрочка від армії і звільнення від армії. Чи можливо відкосити?

Восени і навесні щорічно в Україні відбувається набір юнаків на строкову військову службу. Кожного року армійські лави поповнюють тисячі українців призовного віку. Призов восени 2020 року в Збройних силах України (ЗСУ) починається 1 жовтня і він триватиме до 31 грудня включно.

І якщо з контрактниками все зрозуміло і вони добровільно, свідомо роблять свій вибір, то багато молодих хлопців неохоче бажають віддавати борг державі і всіма силами намагаються ухилитися від армії. Те що десятки років тому вважалося престижним і школою життя для молодих хлопців зараз вважається необов'язковим і марною тратою часу. У періоди призову молоді люди різними способами намагаються уникнути цієї долі і, як в народі кажуть – відкосити від армії. Хтось ховається, хтось їде на заробітки за кордон, інші просто не отримують повістки або йдуть на навчання до ВНЗ . Усі ці дії з ухилення від армії здійснюються іноді законно, а іноді ні. І поки країна повністю не перейшла на контрактну армію триватиме боротьба сторін, які йдуть на всілякі хитрощі.

У цій статті ми розповімо про те, кого можуть призвати на строкову військову службу, які існують причини для відстрочки від її проходження, хто може зовсім не служити, а також яка відповідальність загрожує за ухилення від призову.

 

Потрібно служити. Правові підстави.

Перший і найголовніший закон, який зобов'язує це Конституція. Ст. 65 якої говорить, що захист Вітчизни, незалежності України, її територіальної цілісності є обов'язком громадян.

Порядок проходження військової служби встановлено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу». Існують, звичайно, й інші закони які регламентують відносини у військовій сфері, але в даній статті нас більше цікавитиме вищезгаданий.

В Законі «Про військовий обов'язок і військову службу» роз'яснено, що мається на увазі під цим обов'язком. Це і навчання і приписки, до призовних дільниць, служба за контрактом, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби в резерві і нарешті – дотримання правил військового обліку.

До речі, цікавим нюансом про який багато хто не знає є те, що призовників запрошують не тільки в ЗСУ, але і в інші місця, наприклад: Національну Гвардію, Прикордонну службу, Державну спеціальну службу транспорту.

Громадяни по військовому зобов'язанню поділяються на такі категорії: допризовники, призовники, військовослужбовці та військовозобов'язані.

 

Призовний вік, терміни призову

Призовний вік в Україні обмежений рамками 18-27 років. Відповідно ті призовники, які не мають серйозних захворювань і не мають відстрочки зобов'язані пройти службу в рядах ЗСУ або інших військових формуваннях описаних вище.

У році існує два етапи призову: весняний призов і осінній призов. Весняний зазвичай триває з 1 квітня по 30 червня, але в 2020 році через карантин терміни були перенесені. Осінній відбувається з першого жовтня по тридцять перше грудня.

Терміни проходження військової строкової служби залежать від освіти призовника.

Для осіб, які не мають вищої освіти він становить до вісімнадцяти місяців. Для осіб, які мають рівень магістра – до дванадцяти місяців.

Ми розібралися хто, чому і який період повинен служити в армії, тепер перейдемо до питань які багатьох цікавлять. Чи обов'язково за першим викликом військкомату збирати речі, голити голову і бігти до військкомату? Або можна просто проігнорувати і не з'явитися і у такий спосіб ухилитися від призову? Нижче ми розповімо, які існують відстрочки і можливості зовсім не служити, та які дозволять, так би мовити, відкосити від армії і яка відповідальність існує в Україні за ухилення від призову в армію.

 

Як відкосити від армії

Перефразовуючи відомі вирази про те, що театр починається з вішалки, а магазини з вітрини можна сміливо сказати, що служба в армії починається з повістки!

Згідно законів раніше зазначених нами призовник, який отримав таку повістку, зобов'язаний з'явитися в районний військовий комісаріат у встановлений у ній термін. При цьому неотримання цієї повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Більш того громадяни призовного віку зобов'язані прийти до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України.

Так ось, отримавши цю саму ненависну для багатьох повістку, у багатьох призовників відразу виникає непереборне бажання, ухилиться від призову. Однак ігнорування або не явка по повістці загрожує відповідальністю. Тому без поважних причин просто і легко, як дехто вважає, відкосити від армії не вдасться.

Але в житті бувають і поважні підстави неявки до військкомату ними вважаються: стихійне лихо, серйозна хвороба призовника, смерть близького родича, а саме: батьків, дружини, дитини, рідних братів або сестер, дідуся, бабусі, близького родича дружини. Про ці причини, якщо вони виникли, обов'язково необхідно повідомити в районний військовий комісаріат.

Існують також законні причини відкосити від армії завдяки яким можна отримати відстрочку або навіть законну можливість зовсім не служити, що в народі іноді іменується білим квитком. Під білим квитком мається на увазі непридатність за станом здоров'я або в силу інших причин, і його історія тягнеться ще з часів СРСР. Назва білого квитка виникла через відмінності кольору від звичайного червоного.

Так ось, як ви вже зрозуміли, існує відстрочка від армії і звільнення від неї. На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує безліч способів отримання відстрочки і звільнення. Відстрочка дається при наявності деяких причин, які можуть бути пов'язані з проходженням навчання, окремим видам роботи, станом здоров'я, сімейними обставинами, а звільнення від проходження служби в армії дається районною призовною комісією при наявності серйозних проблем зі здоров'ям і з деяких інших причин.

 

Відстрочка від армії

Законом передбачено надання тимчасової відстрочки з деяких поважних причин. Повний перелік причин відстрочки вказаний в статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», нижче ми зупинимося на основних і поширених причинах за якими можна на певний час відкласти віддачу боргу державі. Відстрочка дається вам якщо ви маєте непрацездатних батька або матір, які знаходяться під вашою опікою, самотнього батька або матір у яких є двоє або більше неповнолітніх дітей, у вас є дитина віком до 3-х років, 2-є і більше дітей або дитина з інвалідністю . А можє у вас є дружина і вона вагітна або похитнулося здоров'я і у вас трапилася тимчасова непридатність за станом здоров'я? Ось тоді можна сміливо не поспішати в армію.

Наступні випадки за якими надають відстрочку від армії це навчання в деяких навчальних закладах, продовження професійної діяльності педагогічним і медичним працівникам, священнослужителям, поліцейським.

 

Звільнення від армії

Якщо описана вище відстрочка дає лише тимчасове звільнення, то існує і повне звільнення при якому вже служити не візьмуть зовсім. Про це йдеться в статті 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» там вказані особи, які можуть отримати повне звільнення від служби в армії. Зазначимо деякі категорії:

  • призовники непридатні за станом здоров'я до військової служби в мирний час;
  • особи, які досягли 27-річного віку;
  • засудженні до позбавлення або обмеження волі за вчинення кримінального злочину;
  • особи, які навчалися у вищих навчальних закладах на військовій кафедрі і отримали після закінчення ВНЗ військові звання офіцерського складу.

Більш детально вивчити можливості отримання відстрочки або звільнення вам може допомогти юрист або адвокат при особистій консультації, який проаналізувавши конкретну ситуацію, роз'яснить ваші права.

Але якщо ви не маєте таких прав, то виклики до військкомату за повісткою будуть звичайною справою у вашому житті. Тому маючи законне право на відстрочку або звільнення не варто ховатися та ігнорувати повістки, вважаючи що ніхто вас не забере в армію. Зберіть необхідні документи і надайте їх у військкомат.

Далі ми розглянемо питання пов'язані з одержанням повістки та неявкою по ній.

 

Що ж загрожує за неявку по повістці?

Багато хто вважає що за неявку по повістці їм нічого не буде, проте це не зовсім так. За неявку по повістці призовнику загрожує адміністративна або кримінальна відповідальність. Давайте розберемося коли бажаючому ухилитися від призову в армію загрожує той чи інший вид відповідальності.

Якщо ви виявили повістку в поштовій скриньці, отримали повістку і розписалися в ній або просто не з'явилися в районний військовий комісаріат, то за неявку для проходження медкомісії, уточнення даних або інших необхідних дій настає адміністративна відповідальність згідно зі статтею 210 КУпАП. Порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу.

Розмір штрафу на сьогоднішній день складає від 85 до 119 грн. А в разі вашої повторної неявки за такою ж повісткою протягом року цей штраф складе вже від 170 до 255 грн.

Але якщо ви раніше пройшли медкомісію і отримали повістку військкомату на подальше проходження служби у військовій частині і не прийшли для розподілу, то в даному випадку вже цілком може настати перспектива кримінальної відповідальності. У Кримінальному Кодексі України є відповідна стаття 335. Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу. Дане діяння вчинене вами карається обмеженням волі на строк до 3-х років. Що у перспективі загрожує наявністю судимості, яка залишить нехороший слід у вашому подальшому житті.

Тому якщо вам загрожує кримінальне покарання за ухилення від призову, то обов'язково звертайтеся за допомогою до юриста або адвоката. Їхня допомога допоможе вам уникнути суворого покарання або максимально мінімізувати його.

Служити чи не служити кожен для себе вирішує сам, втім, і способом як він це зробить – законним чи ні. Юридична компанія Алібі допоможе правильно розтлумачити ваші права, захистити вас від свавілля органів влади та уникнути суворого покарання у вигляді кримінальної відповідальності, якщо таке, на жаль, з вами сталося за спробу відкосити від армії.

Словник
юридичних термінів
Інфографіки Акції Відеонавчання

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!