Послуги

В якому випадку вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності по статті 286 1 ККУ за керування у нетверезому вигляді? Підстави зупинки автомобіля поліцейськими. Порядок проходження огляду. Суд по кримінальному проступку.

Отже в попередній статті ми вивчали яка відповідальність загрожує водієві у разі керування транспортним засобом у нетверезому стані згідно нової норми статті 286-1 Кримінального кодексу України з 1 липня 2020 року.

Зараз ми розповімо в яких випадках вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності по статті 286-1 ККУ за керування у нетверезому вигляді, які існують підстави зупинки автомобіля поліцейськими, процедура притягнення та суд.

Нижче наведені можливі випадки та послідовність ваших дій, поліції, суду.

Етап 1

Керування транспортним засобом (з заведеним двигуном або на буксирі).

Примітка: як і до внесення змін, притягнути до кримінальної відповідальності можливо тільки, якщо особа керувала транспортним засобом. Тобто, знаходження біля транспортного засобу, його ремонт чи просто перебування в ньому з виключеним двигуном не тягне за собою відповідальності.

Етап 2

Вами, як водієм, були порушені Правила дорожнього руху.

Але треба зауважити, що існують й інші законні підстави зупинки автомобіля. Це передбачено ст.35 ЗУ Про «Національну поліцію» (явна технічна несправність, інформація про скоєння водієм або пасажирами кримінального або адміністративного правопорушення, якщо транспортний засіб перебуває в розшуку та інші)

Етап 3

Поліцейський під час руху свого автомобіля виявив порушення водієм правил дорожнього руху в зв'язку з чим із застосуванням проблискових маячків і гучномовця зупинив ваше авто.

Етап 4

Водій на вимогу поліцейського зобов'язаний зупинити свій транспортний засіб і зобов'язаний пред'явити, а не передати поліцейському водійське посвідчення, хоча слід зауважити, що співробітників поліції такі дії дуже часто нервують. Також потрібно пред'явити свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт) і діючий поліс ОСАЦВ який підтверджує страхування авто.

Етап 5

За порушення ПДР (не пов'язаного з ДТП або зі ст.286-1 Кримінального кодексу України) поліцейський на місці виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності водія і вручає йому копію постанови. Яку, до речі, протягом 10 днів можна оскаржити у суді.

Етап 6

В разі виявлення поліцейським ознак алкогольного або наркотичного сп'яніння, а саме: запаху алкоголю з рота, розширення зіниць очей, почервоніння очей, незв'язної мови, нескоординовані рухи, поліцейський вимагає від водія проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Водій зобов'язаний в супроводі і в присутності поліцейських пройти протягом двох годин з моменту його зупинки поліцейськими дане медичне освідування.

Медичне освідування проводиться:

лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Отже на даному етапі у вас є вибір погоджуватись на огляд або відмовлятись. Розглянемо їх окремо як варіант А та варіант Б.

Порада від юридичної компанії Алібі: незалежно від варіанту, на цьому етапі вже є необхідність звернутися з проханням залучити, надати захисника, оскільки своєчасна правова допомога може допомогти запобігти порушенню прав та захистити інтереси особи, яку підозрюють у вчиненні кримінального проступку. Це передбачено КПК як залучення захисника.

Захисник може у будь-який момент бути залученим підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов’язані надати затриманій особі чи особі, яка тримається під вартою, допомогу у встановленні зв’язку із захисником або особами, які можуть запросити захисника, а також надати можливість використати засоби зв’язку для запрошення захисника. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов’язані утримуватися від надання рекомендацій щодо залучення конкретного захисника.

Якщо водій відмовляється від проходження освідування згідно статті 286-1 ККУ? (Варіант А)

Етап 7. Варіант А.

Водій відмовляється пройти, відповідно до встановленого порядку медичне освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Поліцейський має право без ухвали слідчого судді суду затримати особу, підозрювану у вчиненні кримінального проступку передбаченого ст.286-1 Кримінального кодексу України, за умови, що ця особа:

1) відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір;

2) намагається залишити місце вчинення кримінального проступку;

3) під час безпосереднього переслідування після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої службової особи;

4) перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння та може завдати шкоди собі або оточуючим.

Затримання здійснюється не більш як на три години з обов’язковим доставленням такої особи до медичного закладу для забезпечення проходження відповідного медичного освідування.

Поліцейський повинен негайно повідомити особі зрозумілою для неї мовою підстави затримання та у вчиненні якого кримінального правопорушення вона підозрюється, а також роз’яснити її право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти неї, негайно повідомити інших осіб про своє затримання і місце перебування . Затриманому надається можливість повідомити інших осіб про затримання і місце перебування.

Поліцейський який здійснив затримання, здійснює особистий обшук затриманої особи.

Що зобов'язаний зробити співробітник поліції в разі затримання за керування в нетверезому вигляді по статті 286-1 ККУ:

1) негайно зареєструвати затриманого;

2) роз’яснити затриманому підстави його затримання, права і обов’язки;

3) звільнити затриманого негайно після зникнення підстави для затримання або спливу строку для затримання;

4) забезпечити належне поводження із затриманим та дотримання його прав, передбачених Конституцією України, цим Кодексом та іншими законами України;

5) забезпечити запис усіх дій, що проводяться із залученням затриманого, у тому числі час їх початку та закінчення, а також осіб, які проводили такі дії або були присутні при проведенні таких дій;

6) забезпечити невідкладне надання належної медичної допомоги та фіксацію медичним працівником будь-яких тілесних ушкоджень або погіршення стану здоров’я затриманого. До складу осіб, що надають затриманому медичну допомогу, за його бажанням може бути допущена конкретна особа, що має право на зайняття медичною діяльністю.

Якщо водій погоджується пройти освідування на стан алкогольного або наркотичного сп'яніння?(Варіант Б)

Етап 7

Водій погоджується пройти відповідно до встановленого порядку медичне освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в спеціально затвердженому органами державної влади медичному закладі шляхом здачі крові або сечі на аналізи.

Етап 8

Якщо після проходження водієм відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції кількість проміле менше 0,2, то поліцейський зобов'язаний повідомити водієві про відсутність в його діях складу правопорушення передбаченого ст.286-1 Кримінального кодексу України та дати можливість продовжити руху на транспортному засобі.

Етап 9

Якщо після проходження водієм відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції кількість проміле в організмі водія більше 0,2, поліцейський складає та збирає докази по даному факту відносно порушника процесуальні документи передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, а саме: здійснює огляд місця події, обшук затриманої особи, опитувати осіб, вилучати знаряддя і засоби вчинення правопорушення, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку або виявлені під час затримання, а також проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії, показання, речові докази, документи, висновки експертів, пояснення осіб, результати медичного освідування, висновок спеціаліста, показання технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Примітка: до відкриття кримінального провадження поліцейський має право лише:

1) відібрати пояснення;

2) проводити медичне освідування;

3) отримувати висновок спеціаліста і знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

4) вилучати знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

5) проводити огляд місця події.

Запам'ятайте! Водій має право відмовитися від підписання будь-яких документів.

Етап 10

Поліцейський має право з використанням евакуатора відправити транспортний засіб водія на штрафмайданчик або передати транспортний засіб на зберігання особі узгодженим з водієм, який присутній в момент вирішення даного питання.

Речі і документи, що є знаряддям та/або засобом вчинення кримінального проступку чи безпосереднім предметом посягання, виявлені під час затримання, особистого обшуку затриманої особи або огляду речей, вилучаються поліцейським.

Вилучені речі і документи зберігаються органом, що їх вилучив, до розгляду провадження про кримінальний проступок по суті в суді.

У виняткових випадках вилучені речі і документи можуть бути повернуті володільцеві до розгляду провадження про кримінальний проступок по суті в суді. Залежно від результатів розгляду вилучені речі та документи у встановленому порядку конфіскують або повертають володільцеві, або знищують.

Про вилучення речей і документів складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про затримання.

Вилучені під час обшуку затриманої особи речі і документи визнаються речовими доказами, про що дізнавачем виноситься відповідна постанова, та приєднуються до матеріалів дізнання.

Поліцейський вилучає посвідчення водія до набрання вироком законної сили, але не більш як на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами.

Етап 11

Поліцейський реєструє факт вчинення даного кримінального проступку за ст.286-1 Кримінального кодексу України до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Загалом здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань або без такого внесення не допускається.

Проте для досудового розслідування кримінальних проступків дозволяється виконувати всі слідчі дії, а також негласні слідчі дії,а також може бути проведений огляд місця події, відібрано пояснення, проведено медичне освідування, отримано висновок спеціаліста і знято показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, а також вилучено знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

Етап 12

Письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального проступку складається дізнавачем (поліцейським) за погодженням із прокурором.

Одночасно із врученням повідомлення про підозру особа інформується про результати медичного освідування та висновку спеціаліста за їх наявності. У разі незгоди з результатами медичного освідування або висновком спеціаліста особа протягом 48 годин має право звернутися до дізнавача або прокурора з клопотанням про проведення експертизи. У такому разі дізнавач або прокурор має право звернутися до експерта для проведення експертизи із дотриманням правил, передбачених цим Кодексом.

У разі якщо протягом встановленого строку особа не звернеться з клопотанням про проведення експертизи, відповідне клопотання може бути заявлено лише під час судового розгляду.

Дізнавач зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту затримання особи подати прокурору всі зібрані матеріали дізнання разом із повідомленням про підозру, про що невідкладно письмово повідомляє підозрюваного, його захисника, законного представника, потерпілого.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: протягом 72 годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи.

Строк досудового розслідування може бути продовжений та загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку

Етап 13

За результатами розслідування дізнавач складає обвинувальний акт,  та подає їх прокурору на затвердження

Прокурор зобов’язаний не пізніше трьох днів після отримання матеріалів дізнання разом з повідомленням про підозру, а в разі затримання особи протягом двадцяти чотирьох годин звернутися до суду з обвинувальним актом,

У разі прийняття прокурором рішення про звернення до суду з обвинувальним актом, прокурор зобов’язаний забезпечити надання особі, яка вчинила кримінальний проступок за статтєю 286-1, або її захиснику, потерпілому чи його представнику копій матеріалів дізнання шляхом їх вручення, а у разі неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень, зокрема шляхом надсилання копій матеріалів дізнання за останнім відомим місцем проживання чи перебування таких осіб. У разі відмови вказаних осіб їх отримати чи зволікання з отриманням вказані особи вважаються такими, що отримали доступ до матеріалів дізнання.

Про відмову від отримання копій матеріалів дізнання чи неотримання таких копій складається відповідний протокол, який підписується прокурором та особою, яка відмовилася отримувати, або прокурором, якщо особа не з’явилася для отримання копій матеріалів дізнання".

Суд по статті 286 1.

Етап 14.

Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи, невідкладно призначає судовий розгляд.

Етап 15.

Суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

Порада : водієві якомога раніше необхідно звернутися за правовою допомогою до спеціалістів, оскільки пропущення строків буде мати негативні наслідки та майже позбавляє можливості отримання виправдувального вироку. Тому, якщо вам інкримінують статтю 286-1 ККУ негайно звертайтеся за допомогою до юридичної компанії Алібі за телефонами 050-130-56-66 та 067-130-56-66. Ми вам допоможемо!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!