Послуги

Звернення до господарського суду. Докази

Звернення до господарського суду. Докази - частина 1.

 

Докази, що це таке?

Візьмемо банальну ситуацію. Ваша компанія виробила і поставила фірмі Кактус продукцію.

Ви все зробили відповідно до умов договору. Термін поставки дотриманий, кількість і номенклатура товару, відповідають специфікації. Претензій щодо якості товару не надходило.

Грошей немає. Усні переговори результату не дають. Ваш контрагент посилається на об'єктивні труднощі, тяжкий тягар оподаткування та інші безглузді обставини.

Але грошей немає і, мабуть, і не буде. Зрозуміло, що необхідно готувати позов до господарського суду. Правові підстави позову, тобто, які Ваші права порушені - в цьому випадку ясно. Порушено Ваше право на отримання оплати за поставлений товар за договором

З обставинами, якими Ваша компанія обґрунтовує свої вимоги - також зрозуміло. Ви виконали свою частину договору, а контрагент - немає.

А як бути з доказами, які підтверджують зазначені Вами обставини? Зараз ми в цьому розберемося.

 

Що таке докази?

З оглядкою на положення закону, це:

  1. Будь-які дані, що підтверджують наявність (або відсутність) конкретних обставин (фактів).

  2. Ці дані, обгрунтовують позовні вимоги (або заперечення проти них), або інші обставини, що мають значення для справи.

Йдемо далі. Що є джерелами (або носіями) згаданих даних, щоб вони були прийняті і сприйняті судом?

Закон говорить, що ці дані встановлюються такими способами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Відразу обмовимося, що головне джерело доказів у господарському процесі - це документи, тобто докази письмові. Це документи:

  • • що підтверджують господарські відносини між сторонами (договір, товарно-транспортна накладна, акт виконаних робіт, рекламаційний акт, акт звірки розрахунків, і т.д.);
  • • листування сторін з приводу цих господарських відносин (лист, претензія відповідь на претензію).

Докази речові застосовуються в окремих випадках, коли цього вимагає специфіка відносин сторін. Наприклад, коли якість товару, поставленого за договором, має відповідати затвердженому сторонами зразку товару (скажімо, зразок плитки, для облицювання фасаду). Тоді у спорі про якість даного товару, до суду необхідно надати цей зразок, поряд зі зразком неякісного товару, як речові докази.

Висновок експерта є другим після документів джерелом доказів. Але призначається експертиза судом тільки в тих випадках, коли йому необхідно розібратися в питаннях, що потребують спеціальних знань в тій чи іншій області.

Візьмемо наведений приклад з плиткою, для облицювання фасаду. Суд же не буде самостійно порівнювати узгоджений сторонами зразок, як еталон якості товару, з наданим чином з неякісної партії. Він прийде до висновку про необхідність залучення фахівця, призначить експертизу і передасть це питання на відкуп відповідного експерта. Його висновок і буде доказом у справі, яким керуватиметься суд.

Докази електронні і показання свідків є нововведенням для господарського процесу.

Перші з них, можуть підтверджувати якісь обставини в сферах, де оборот електронних документів допустимо поряд з паперовими документами. Наприклад, електронна реєстрація податкових накладних, якою навіть віддається пріоритет.

Другі, можуть підтверджувати обставини, які важко підтвердити документально. Наприклад, ухилення від підписання документа, який представник сторони зобов'язаний був підписати.

Йдемо далі. Хто і що повинен доводити в господарському суді?

Закон говорить, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Тепер повернемося до фабули нашої суперечки.

Ви поставили товар за договором, а оплата за нього здійснюється по факту поставки.

Вашої компанії необхідно довести факт поставки і факт прострочення. Вашому опонентові, якщо він не визнає позовних вимог, необхідно буде довести відсутність факту поставки або відсутність факту прострочення платежу.

Дуже важливий момент це допустимість доказів.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У Вашому випадку початкове і головний доказ у спорі - це договір, умови якого порушені. Тому і надати суду необхідно договір в письмовій формі.

Якщо Ви замість цього, приведете до суду десять свідків, які будуть стверджувати, що договір укладався на певних умовах, а Ваш опонент стільки ж свідків, які будуть стверджувати, що їх керівник спав п'яний і ніяких договір не укладав - все це нічим не закінчиться.

Суд не буде оцінювати докази з тієї точки зору, хто привів більше свідків, або чиї свідки голосніше і переконливіше кричать. Ви посилаєтеся на порушення умов договору, він за законом повинен полягати в письмовій формі - уявіть суду цей документ.

Інакше суд вважатиме такі докази неналежними. Немає договору - немає права посилатися на порушення його умов.

Як і коли подаються докази?

Докази подаються безпосередньо до суду.

Якщо раніше сторона у справі, мала право надати суду докази по справі, в процесі розгляду його по суті, то за чинним нині законом, Ви зобов'язані надати докази одночасно з поданням позовної заяви.

Закон говорить, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові або електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Більш того, закон зобов'язує Вас, по суті, керувати тими доказами, яких у Вас немає, але які будуть Вам необхідні в процесі розгляду спору.

Наприклад, якщо Ви вважаєте, що необхідно проводити експертизу у справі, висновок якої буде доказом у Вашу користь і обґрунтуванням Вашої позиції - необхідно клопотати перед судом про призначення такої експертизи одночасно з подачею позову.

За власною ініціативою суд цього робити не буде, за винятком рідкісних випадків. Тому відповідне клопотання про призначення експертизи необхідно докладати до позовної заяви.

Крім цього, якщо доказів у Вас немає, але Ви знаєте, у кого вони є Ви маєте право клопотати перед судом про витребування доказів одночасно з подачею позову.

Якщо цього не буде зроблено, в подальшому така можливість буде втрачена.

 

Ви готуєте позов до господарського суду, але маєте труднощі зі збором і систематизацією доказів?

Звертайтеся в юридичну компанію АЛИБИ!

Ми пройдемо з Вами рука об руку все стадії господарського процесу!

 


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!