Послуги

Адвокат для свідка. Виклик на допит в якості свідка

«Свідком бути не доводилося»! Пам'ятайте, як у відомому фільмі?

Ви відразу задасте питання: навіщо свідкові адвокат? Адже він не підозрюється в скоєнні кримінального проступку. Гаразд, якщо мова йде про особу, на яке падає тінь скоєного злочину - це одне.

Такій особі адвокат потрібен на будь-якій стадії: коли він ще підозрюваний, вже обвинувачений чи підсудний. Ця особа або вчинила кримінальне правопорушення, або не здійснювало такого, але в силу обставин, що склалися на нього падає підозра в його скоєнні.

Адвокат в першому випадку допоможе цій особі пом'якшити відповідальність (а пронирливий адвокат, можливо, і зовсім її уникнути), а в другому буде доводити його невинність і домагатися винесення судом виправдувального вироку.

Що ж стосується свідка, то йому як законослухняною особистості начебто адвокат і не потрібен зовсім ... Так, але не зовсім так.

Свідок, як майбутній підозрюваний

Не будемо приховувати, про існування такого виразу, що будь-який свідок - це потенційний підозрюваний. Є істотні відмінності в відповідальності підозрюваного і свідка за свідчення, які ними надаються слідчому.

Підозрюваний може взагалі відмовитися давати показання. Якщо ж він погоджується їх давати, але не несе відповідальності за їх правдивість.

Свідок же, в принципі, зобов'язаний давати показання, які повинні відповідати дійсності і несе кримінальну відповідальність за їх неправдивість.

Саме на цьому дисонансі може грати поліцейський, слідчий, прокурор, який може заздалегідь для себе відзначити Вас як майбутнього підозрюваного або визначити для себе як особа, на яке він збирається покласти відповідальність. Однак для початку викличе на допит в якості свідка.

В цьому випадку Ви потрапите в незручну ситуацію, коли відмовитися від дачі показань на кшталт можна і кривити душею не можна. Адже перегравати потім первинні свідчення буває дуже складно. Як то кажуть, що написано пером ...

Багатьом громадянам відомо, що свідок може відмовитися давати показання, скориставшись своїми правами, передбаченими ст. 63 Конституції України, але часто в певних ситуаціях про це забувають.

У той же час, правоохоронці, часто тлумачать це так, що у Вашому випадку вони будуть допитувати Вас як свідка про осіб, які не мають до Вас спорідненої чи сімейного відносини і що тому Ви зобов'язані давати показання. В даному випадку Вам потрібно прийняти рішення про доцільність надання свідчень. Не вірте правоохоронцям, ви можете відмовитися від показань згідно ст. 63 Конституції України на будь-якій стадії процесу.

У той же час буває необхідним дати свідчення де назвати свідків у Вашу користь або прикласти до допиту копії документів. Свідчать про Вашу невинність. Рішення вищезазначеної проблеми навряд чи пройде належним чином без адвоката, якого бажано знайти до допиту і узгодити з ним свою правову позицію.

Свідок, як просто свідок.

Далеко не завжди отримавши виклик на допит в якості свідка, Ви спочатку розумієте предмет цього допиту. Чи зобов'язані ви бути і давати показання?

В разі потреби слідчий або прокурор мають право викликати кого-небудь під час досудового розслідування, а особа, яка отримала повістку, зобов'язана з'явитися за викликом. Описані норми закріплені в Кримінальному процесуальному кодексі України та відповідно до ст.133 КПК України слідчий або прокурор в ході досудового розслідування має право викликати особу, якщо є достатні підстави вважати, що воно може дати показання, які мають значення для кримінального провадження або його участь в процесуальній дії є обов'язковим. У той же час відповідно до п.1 ч.2 ст.66 КПК України свідок зобов'язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора.

Погодившись дати свідчення і несподівано, вже в ході допиту можете усвідомити, що поліція «копає» під Вашого керівника. І Вам захочеться, так би мовити, обійти гострі кути, а буде вже пізно і слідчий спуску не дасть. Більш того, він буде чинити психологічний тиск і лякати кримінальною відповідальністю, в тому числі за дачу неправдивих свідчень. Щоб цього, уникнути, можемо порекомендувати приходити на допит тільки в супроводі адвоката. Тим більше, що закон прямо передбачає наявність такого права.

Такий підхід повністю виключить «неформальне спілкування» зі слідчим, а також психологічний тиск з його боку. Часто слідчі стають якимись сумними, побачивши у себе на порозі свідка в супроводі адвоката, і питають: «А навіщо Вам адвокат»? Але на наш погляд краще нехай за результатами допиту сумним залишиться слідчий, а не Ви.

Хто такий свідок?

Якщо звернутися до закону, свідок - це громадянин якому:

  • • відомі обставини, які підлягають доведенню під час кримінального провадження;
  • • або можуть бути відомі такі обставини,

і такий громадянин викликаний для надання свідчень.

Іншими словами, Ви можете бути допитані як свідок, якщо є очевидцем кримінального проступку, або очевидцем його наслідків, бачили або знаєте про події, які передували злочину, або відбулися після його вчинення, або щось знаєте про інші обставини, що мають пряме або непряме відношення до скоєного кримінальній проступку.

Закон також встановлює перелік осіб, які не можуть бути допитані в якості свідка. Їх об'єднує той факт, що цікавить слідство інформація отримана ними в ході виконання своїх професійних обов'язків. До таких осіб належать адвокати, нотаріуси, медичний працівники, священнослужителі, і т.п.

Який правовий статус свідка.

Коротко зупинимося на правах і обов'язках свідка.

Права свідка:

  • • знати, в зв'язку з чим і у якій кримінальній справі він викликаний;
  • • залучати до участі в допиті адвоката;
  • • відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім'ї, які можуть стати підставою для їх підозри, звинувачення в скоєнні, кримінального проступку;
  • • давати показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, і користуватися допомогою перекладача;
  • • користуватися нотатками і документами при дачі показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які йому важко тримати в пам'яті;
  • • на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для дачі показань;
  • • знайомитися з протоколом допиту і заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження;
  • • заявляти клопотання про забезпечення безпеки;
  • • заявляти відвід перекладачу.

Свідок зобов'язаний:

  • • прибути за повісткою на допит;
  • • давати показання, які відповідають дійсності;
  • • не розголошувати таємницю слідства без дозволу слідчого.

Вас викликали на допит в якості свідка?
Ви побоюєтеся хамства, психологічного тиску з боку слідчого і можливих проблем в майбутньому?
Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Наші адвокати супроводжуватимуть Вас на всіх етапах цієї процедури, доб'ються позитивного результату!

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!