Послуги

Звернення до господарського суду. Позов

Звернення до господарського суду. Готуємо позовну заяву. Як правильно написати і подати

Розглянемо це питання на простому прикладі. Ваша компанія є виробником продукції, яка поставляється фірмі Кактус. Продукція вироблена і поставлена ​​згідно умов договору, у встановлений термін, але фірма Кактус грошові кошти не перерахувала, ні у визначений договором термін, ні взагалі. Спочатку говорилося про низькі рівні продажів, потім про погану продажності товару. Потім в хід пішли уявні огріхи в складених документах. Одним словом Ви договір виконали, а контрагент - немає. Як люблять називати подібне явище судді на семінарах, на яких вони читають лекції: «Не хочу платити».

Що робити і як стягнути борги? Якщо Ви не схильні ловити боржників з факелами по підворіттях, а бажаєте діяти законними методами і в правовому полі - Вам пряма дорога в господарський суд. Хто має право на звернення до господарського суду? Як правильно підготуватися і написати позовну заяву? Ці питання цілком обгрунтовано виникають у керівників підприємств.

Зараз ми разом схематично в цьому розберемося. Позовна заява готує і подає до господарського суду той, права якого порушені, що не визнані або оскаржуються.

Як же правильно написати позовну заяву?

Умовно позовну заяву можна розділити на дві частини: формальну і змістову. У першій частині позову Ви дотримуєтеся ряд формальностей, без яких суд не буде його розглядати. У другій частині позову Ви викладаєте фактичні обставини і суть питання: які Ваші права порушені, ніж це підтверджується і що Ви хочете від суду.

Почнемо з формальностей. У позові Вам потрібно правильно вказати:

 • • точна назва господарського суду;
 • • повне найменування фірми Кактус, її місцезнаходження, включаючи поштовий індекс, код ЄДРПОУ, номери засобів зв'язку, офіційної електронної пошти і адреси електронної пошти, якщо вони відомі;
 • • те ж саме щодо Вашої компанії, інших учасників процесу. Якщо вони є;
 • • ціна позову, якщо він підлягає грошовій оцінці (в нашому випадку це вартість неоплаченого товару). Якщо крім боргу Ви просите суд стягнути санкції за порушення договору - ціною позову є сума всіх вимог;
 • • обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються (мається на увазі більш складна ситуація коли він є поставленим і не оплачують частково, в силу чого необхідно перераховувати всі поставки і всі платежі, виводячи в кінці розрахунку суму неоплаченого боргу). Якщо крім суми боргу Ви вимагаєте стягнути суму санкцій за порушення договору, розрахунок цих санкцій повинен обов'язково додаватися до позову;
 • • відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору (якщо досудове пред'явлення претензії обов'язково);
 • • відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви (якщо це мало місце);
 • • орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які Ви понесли і які очікуються в зв'язку з розглядом справи в господарському суді;
 • • підтвердження позивача про те, що їм не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим же предметом і з тих самих підстав;
 • • перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.

Серед додатків до позову обов'язково повинні бути докази:

 • • відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів;
 • • сплати судового збору в установленому порядку і розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати цього збору.

Перейдемо до змістового наповнення позову. Його також можна розділити на дві частини: мотивувальну і резолютивну. У мотивувальній Ви викладаєте те, які Ваші права порушені і чим, це підтверджується. У резолютивній - вказуєте, про що конкретно Ви просите суд.

Виклад мотивувальній частині позову повинно починатися з правових підстав позову, тобто з того, які права порушені. В даному випадку порушено Ваше право на отримання оплати за поставлений товар, в рамках укладеного з відповідачем договору.

Далі необхідно викласти обставини, якими Ваша компанія обґрунтовує свої вимоги. Тут Ви повинні вказати, на факт укладення договору, а також факт його виконання Вашої стороною. Далі необхідно приділити особливу увагу опису факту порушення договору Вашим контрагентом. Ви поставили товар, оплата за нього, наприклад, здійснюється за фактом поставки. Тут важливо, щоб в договорі чітко було прописано термін оплати і момент, від якого починається відлік цього терміну.

На практиці часто ця умова викладають таким чином: «Оплата за поставлений товар здійснюється не пізніше п'яти банківських днів з моменту підписання видаткової накладної». У цьому випадку Ви вказуєте в позові дату підписання видаткової накладної, підкреслюючи, що шостий банківський (або робочий) день після дати її підписання є першим днем ​​прострочення оплати за договором.

Є більш складні випадки, коли термін договору прописаний нечітко, або взагалі втрачений в силу технічної помилки. У цьому випадку буде правильним попередньо написати фірмі боржнику лист з вимогою сплатити борг в семиденний термін. Можливість таких Ваших дій буде заснована на положеннях закону (якщо строк не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги). Відповідно на прострочення оплати Ви будете посилатися, починаючи з восьмого дня, з дати отримання контрагентом Вашого листа.

На завершення мотивувальній частині необхідно перерахувати всі докази, що підтверджують зазначені обставини.

В резолютивній - викладаєте зміст позовних вимог, тобто, спосіб захисту прав або інтересів, передбачений законом або договором. Або по-простому кажучи те, про що Ви просите суд.

В нашому випадку Вам необхідно просити суд стягнути борги за такий-то товар, в сумі такої-то з фірми Кактус.

Якщо коротко і по суті, то ми у всьому спільно розібралися.

Залишилося позовну заяву підписати і сформувати пакет додатків до нього.

Позовна заява підписується першою особою або представником. Будьте обережні з представниками, так як згідно останніх змін в законодавстві, довіреність не може видаватися на будь-яку особу, яка буде розцінено судом, як представник. В основному підписант позову це або керівник, або член виконавчого органу компанії, уповноважений діяти від її імені на підставі статуту. Або це може бути адвокат.

Тому якщо позов передбачається підписувати не підписом першої особи, попередньо уважно вивчіть закон.

Залишилося підшити до позову всі докази, на які Ви посилаєтеся.

Не забудьте про докази оплати судового збору та доказах відправки опонентові копії позовної заяви та додатків до нього.

Їх краще підшити перед титульною сторінкою позову, щоб суд їх побачив в першу чергу.

Необхідно звернутися в господарський суд для стягнення боргів, але відчуваєте невпевненість в своїх силах? Наші юристи допоможуть вам правильно написати і подати позовну заяву а також забезпечать супровід справи в суді. Також ви можете ознайомитися з нашими цінами

Приходьте в юридичну компанію АЛИБИ!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!