Послуги

Допомога в рішенні примусу до виконання зобов'язань

Статті:



Невиконання договору в термін і зобов'язань по ньому. Що робити?

Порушення або невиконання зобов'язань за договором, умов договору контрагентом. Що вибрати? Відмова від нього або примус контрагента до його виконання?

Усім зрозуміла така річ, що головна основа нашого життя це договору і завжди важливо хотіти і вміти домовлятися.

Договору це і основа будь-яких майнових, у тому числі господарських, відносин: будь то поставка товарів, або виконання будівельних робіт, або послуги з обслуговування обладнання.

На заході навіть існує таке явище як джентльменський договір (або угоду). Він полягає в усній формі і не переноситься на папір. Вважається, що слова джентльмена досить і невиконання зобов'язань за договором - рідкість. Кожен дорожить своєю репутацією. У нас це прийнято, на жаль, тільки за договорами, що укладаються на незначні суми.

Отже, укладений договір, і добре, коли все йде гладко, а сторони виконують кожна свою частину договору. Тоді і те, що в ньому написано, і наскільки юридично грамотно оформлений договір, часто не важливо.

Але нерідко зустрічаються ситуації, коли з партнера контрагент за договором перетворюється в опонента: замість виконання своїх зобов'язань починає розповідати всяку нісенітницю, пропадати, а з'являючись довго скаржитися на життя. Гроші то йому вже заплатили, але він не поспішає його виконувати, а якщо говорити прямо - у наявності просте невиконання договору. Як вчинити? Відмовитися від нього і повернути гроші, або примусити, тепер уже опонента до виконання його частини? Яку відповідальність за невиконання зобов'язань за договором він повинен нести?

Розглянемо це на конкретному прикладі.

Припустимо Ви успішний комерсант і прийняли рішення про розширення свого виробництва. Хочете побудувати додаткові цеху. Або цеху вже побудували і плануєте побудувати для себе новий житловий будинок.

І в тому, і в іншому варіанті, Ви ангажіруете будівельників і укладаєте договір на поставку будівельних матеріалів або поставки меблів якщо будинок вже побудований. Наприклад нехай це буде договір поставки цегли. Постачальник канючив великий аванс, посилаючись на великі виробничі витрати по його виготовленню.

Ви підписали контракт, заплатили аванс 70% від вартості всього товару, і стали чекати, коли ж його привезуть. У договорі термін поставки був встановлений наприклад три місяці від дати перерахування авансу.

І не дочекалися. Так як пройшло чотири місяці, або навіть п'ять, а частково оплаченого цегли так і не дочекалися.

Що робити? А ось тут все залежить виключно від насущних потреб. Тепер необхідно відповісти на одне єдине питання - потрібен він вже чи ні. Адже пройшло вже багато місяців.

Варіант 1. Звести основні конструкції будівлі (будинку), стіни і облаштувати дах необхідно було зробити до настання зими. А з урахуванням прострочення вже не встигнути. Навіщо тепер його приймати, ті більше взимку з ним ніхто працювати не буде. Тоді його потрібно буде ще й охороняти. А це витрати.

Або попереджуючи подібну сумну ситуацію, Ви купили цегла в іншого продавця. Але вже дорожче, так як привезти він погодився його в два рази швидше, ніж перший горе-підприємець.

Тоді перша партія Вам і зовсім не потрібна. Ні в цьому році, ні в наступному.

Невже якщо постачальник прокинеться через рік, то доведеться прийняти у нього замовлений товар і платити йому остаточний розрахунок?

Чи не доведеться, тому що закон на вашому боці так як постачальник порушив терміни виконання зобов'язань. У наявності факт прострочення доставки.

Законодавчий тезу 1. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання, або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Крім того, закон говорить, що якщо в результаті прострочення боржника виконання зобов'язання в натурі втратило інтерес для Вас, як кредитора, Ви можете відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.

Іншими словами якщо є факт невиконання договору і прострочення поставки, а необхідність в ньому вже відпала, Ви сміливо маєте право його не брати (відмовитися від його прийняття).

Це стосовно до якогось договірного зобов'язання взагалі.

Законодавчий тезу 2. Стосовно конкретно до договору купівлі-продажу. У законі зазначено, що якщо контрагент, отримавши суму попередньої оплати, що не передав товар у встановлений строк, то Ви маєте право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Тобто, тут прямо передбачена альтернатива Вашої поведінки. І основою такої альтернативи знову ж є подальша потреба у товарі, з урахуванням факту прострочення і порушення договору поставки.

Які Ваші дії, в разі втрати необхідності в постачанні?

Вам необхідно письмово скласти претензію постачальнику за порушення термінів поставки і повідомити в цій претензії його про те що була прострочення, результатом якої є відсутність необхідності в товарі. У цьому ж листі необхідно зажадати відновлення майнового статус-кво:

Вимагати повернути аванс.

Якщо Ви, як зазначено вище купили цей же товар, але дорожче і швидше в іншого постачальника - вимагати відшкодувати різницю в ціні.

Якщо є збитки вимагати їх відшкодувати.

Вимагати сплатити передбачені договором штрафні санкції за прострочення поставки.

Якщо тепер уже колишній партнер впирається і відмовчується, необхідно звертатися до суду, щоб змусити понести відповідальність за невиконання зобов'язань за договором, з вимогою про стягнення з нього штрафних санкцій описаних вище. У цьому випадку суд стягне в Вашу користь грошові кошти, а в разі невиконання рішення суду - Ви звернетеся за примусовим його виконанням.

Варіант 2. Цегла Вам все-таки потрібен. Ви займаєте просту позицію: договір був, аванс був, цегла теж повинен бути поставлений. За принципом: «Вавилон повинен бути зруйнований».

Значить Ви можете написати опонентові лист з вимогою негайно здійснити поставку. А можете і відразу подавати позов до суду з вимогою про примушення до вчинення певних дій. А саме - до виконання своїх договірних зобов'язань з поставки за вказаною адресою.

Ця вимога також може бути поєднане з вимогою про стягнення з опонента передбачених договором штрафних санкцій за прострочення поставки.

А якщо у Вас є збитки, то можете вимагати їх відшкодування по суду.

Крім того, якщо цегла Вам потрібен більше, ніж сплата штрафних санкцій і компенсація збитків, ці суми можете використовувати як стратегічний предмет торгу, натякаючи, що відмовитеся від них (в якійсь частині), якщо доставка буде прискорена.

В цьому випадку суд змусить контрагента виконати договір і зобов'яже його здійснити поставку, а в разі невиконання рішення суду опонентом - Ви звернетеся за примусовим його виконанням.

І ще один цікавий момент в ув'язненні.

Як видно з вищевикладеного обидва варіанти поведінки об'єднуються не тільки певним єдиноначальністю (єдиною підставою, що дає Вам право діяти як за варіантом 1, так і варіанту 2, так і єдиним правом на відшкодування збитків, якщо такі були заподіяні.

У більшості подібних епізодів завдані збитки мають форму додаткових витрат, понесених Вами через прострочення доставки. Наприклад, оплата простою найнятої будівельної бригади. Але бригада - ладно, засмутилася і пішла на інший об'єкт.

А ось якщо Ви найняли будівельну техніку, ще й великогабаритну, яку просто так не забереш. Її простий доведеться оплачувати.

Ось ці витрати і можливо пред'явити Вашому опонентові до оплати, як збитки. Попередньо, звичайно, документально їх підтвердивши.

Ви зіткнулися з невиконанням зобов'язань за договором, контрагентом або недобросовісним продавцем? Вони порушують терміни оплати або доставки? Ви бажаєте змусити їх виконати договірні зобов'язання і стягнути штрафні санкції за невиконання договору або за порушення термінів виконання робіт?

Ви сумніваєтеся в своїх силах? Приходьте до нас!

Наші фахівці допоможуть вирішити ситуацію, що склалася в Вашу користь і забезпечать супровід на всіх етапах аж до судового процесу і подальшого його виконання!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!