Послуги

Адвокат для потерпілого в кримінальному процесі. Чи потрібен адвокат потерпілого? права потерпілого

На перший погляд сама назва статті може викликати здивування, хоча нічого дивного тут немає.

Так, за загальним правилом, ми звикли асоціювати адвоката з захистом особи, якій загрожує покарання за вчинення кримінального правопорушення (підозрюваного, обвинуваченого, підсудного). Але це тільки частина функціоналу адвоката. Крім захисту законних інтересів свого клієнта, адвокат стежить за тим, щоб не були порушені його права. Чи не були покладені на клієнта додаткові надумані обов'язки, які не засновані на вимогах закону.

Ось, наприклад такі прості «безмежні випадки» існують на практиці:

1) Ви прийшли в поліцію писати заяву, а його не приймають з посиланням на те, що злочину не було. Ви стверджуєте, що злочином Вам заподіяно шкоду, а в поліції стверджують, що ця шкода надуманий і рекомендують звернутися в суд. Насправді, поліція зобов'язана прийняти будь-яка заява, розглянути його і прийняти законне рішення.
2) У вас прийняли заяву про скоєний злочин, але кримінального провадження не відкрили. Перевірку заяви доручили оперативнику або дільничного поліцейського, які спишуть його в «кошик».
3) Відкрили кримінальне провадження, однак ніяких слідчих дій слідчий просто не проводить.

Ви запитаєте себе статус потерпілого, щоб ініціювати слідчі дії, але слідчий просто Вам в цьому відмовить, посилаючись на те, що реальна шкода заподіяна не Вам, а зовсім іншій особі.

Щоб довести заздалегідь очевидні речі Вам доведеться складати скарги і подавати їх слідчому судді, при цьому в встановлені Законом строки і відповідно до визначеної процедури, щоб довести правоохоронній системі що Ви не дурень.

Погодьтеся, що без адвоката буває нелегко навіть отримати не найприємніший статус потерпілого. А це тільки початок шляху, який Вам треба буде пройти до винесення вироку суду, який повинен ще й:

  • • захистити Ваші права і законні інтереси,
  • • відновити їх, якщо це можливо (наприклад, повернути майно),
  • • стягнути з підсудного збитки, якщо її було завдано і заявлений належним чином.

Як бачите супровід потерпілого від кримінального проступку адвокатом не так вже й марно.

Хто такий потерпілий.

Закон стверджує, що згідно з оновленого Кримінального процесуального кодексу України, статус потерпілого може отримати не тільки громадянин, як раніше, а й підприємство.

Громадянин може бути потерпілим, якщо йому завдано один з видів шкоди:

  • • майновий (наприклад, відібраний гаманець);
  • • фізичний (нанесені травми)
  • • моральний (результатом кримінального проступку є душевні страждання, аж до розладу нервової системи і здоров'я в цілому).

Підприємство або компанія може бути потерпілим, якщо йому заподіяно майнову шкоду (зрозуміло, що інші два види шкоди для юридичних осіб не властиві). Наприклад, коли викрадено, пошкоджено або знищено майно, що належить компанії і знаходиться на її балансі. Можливі випадки, коли в результаті одного кримінального проступку шкоду потерпілими стають відразу обидва особи.

Наприклад, кримінальне ДТП за участю автомобіля, що належить компанії, яким керував водій цієї ж компанії, якщо винним визнаний водій-опонент.

Компанія буде визнана потерпілим, так як завдано майнову шкоду її майну - розбитий автомобіль. Водій компанії буде визнаний потерпілим, так як йому завдано фізичної шкоди (травми в результаті ДТП), а якщо він залишився ще й непрацездатним інвалідів, то можливо, і моральну шкоду.

Хто не може бути потерпілим.

Це законодавча новація, поява якої є результатом того, що в вітчизні проживає чимало талановитих людей.

Закон говорить, що потерпілим не може бути громадянин, якій завдано моральну шкоду як представнику компанії або певної частини суспільства.

Якщо взяти вище наведений приклад з ДТП, то ймовірно мається на увазі не водій, а інший працівник компанії (власника авто). І цей працівник так переживав за постраждалого водія (або розбите авто), що йому було завдано моральну шкоду, яка може бути підтверджений довідкою від невропатолога. Насправді між кримінальним проступком (фактом ДТП) і згаданим моральною шкодою і так не буде необхідної причинного зв'язку. Але законодавець, мабуть, щоб виключити всі можливі спекуляції, дозволив це питання раз і назавжди.

Шляхи і момент набуття статусу потерпілого.

Закон встановлює відразу три шляхи придбання Вами статусу потерпілого, з них два активних шляху і один пасивний.

1. Заява про злочин.

Це найпоширеніший випадок. Закон встановлює, що права і обов'язки потерпілого виникають у Вас з моменту подачі заяви про скоєння стосовно Вас кримінального проступку (Стаття 55 КПК України)

2. Заява про притягнення в якості потерпілого.

Це випадок, коли кримінальне провадження вже існує і відкрито за заявою іншої особи чи за фактом вчинення кримінального проступку (наприклад, вибуху).

Можливі варіанти, коли потерпілих було кілька (наприклад, в результаті того ж вибуху). Тоді кримінальне провадження може бути порушено за заявою про злочин першого з постраждалих, що з'явилися в поліцію. Решта постраждалих змушені будуть подавати заяву про притягнення їх до провадження як потерпілого.

В цьому випадку, права і обов'язки потерпілого будуть виникати у Вас з моменту подання зазначеної заяви.

Довідка.

Законом встановлено важливий нюанс щодо перших двох шляхів отримання статусу потерпілого.

Так, законом каже, що при наявності очевидних і достатніх підстав вважати, що:

  • • заяву про кримінальне проступок або
  • • заяву про притягнення до провадження як потерпілого

подано особою, якій не завдано збитків, слідчий має право винести мотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим.

3. Слідчий має право визнати Вас потерпілим з власної ініціативи.

Це пасивний шлях, як було сказано раніше, який можливий якщо Вами не було подано жодного з двох зазначених вище заяв.

Вже використаний приклад з вибухом і декількома потерпілими.

Перший, написав заяву про вчинення щодо нього кримінального проступку. Кілька інших, з'явилися в поліцію і написали другу заяву. А ще кілька потерпілих взагалі не з'явилися, але були встановлені поліцією (наприклад, за фактом звернення за медичною допомогою). Саме ця остання група постраждалих може бути визнана потерпілими постановою слідчого.

В цьому випадку, права і обов'язки потерпілого будуть виникати у Вас з моменту винесення слідчим зазначеної постанови.

Правда є нюанс і тут. Слідчий не має права виносити даної постанови без Вашого письмової згоди. Якщо ж Ви такої згоди не дали, Ви можете залучатися до участі в справі тільки в якості свідка.

Сенс статусу потерпілого полягає в тому, щоб ініціювати слідчі дії, домагатися від сторони обвинувачення захисту Ваших інтересів у кримінальній справі, стягнути (відшкодувати) з винної особи матеріальний збиток, домогтися справедливості за рахунок ресурсів правоохоронної системи України. В цьому Вам допоможе досвідчений адвокат, який має певний стаж кримінальної практики.

Щодо Вас або Ваших близьких скоєно злочин?
Ви не знаєте, як себе вести і Вас лякає перспектива самостійного спілкування з поліцією?
Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Наші адвокати супроводжуватимуть Вас на всіх етапах цієї процедури і доб'ються позитивного результату!

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!