Послуги

Звернення до господарського суду. Докази - частина 2

Звернення до господарського суду. Докази - частина 2.

Готуємо і систематизуємо докази

Отже, типова проста ситуація. Ваша компанія виробила і поставила фірмі Кактус продукцію.

Ви повністю виконали договір зі свого боку. Термін поставки не порушений, кількість і номенклатура товару, відповідають специфікації. Претензій щодо якості товару на Вашу адресу не було. Ваш контрагент платити Вам не збирається. Спочатку намагався на щось посилатися і якось виправдовуватися, а потім і зовсім затих.

Ви просто приречені на похід в господарський суд, з позовом про стягнення заборгованості з Вашого контрагента.

Але спочатку необхідно скласти позовну заяву. А починати його складати, ми пропонуємо Вам після підготовки доказів і їх систематизації в єдину доказову базу.

При цьому збираючи докази, ви повинні одночасно прогнозувати якісь вади зібраних Вами доказів можуть виявити суд і Ваш опонент. А також, яку оцінку вони спробують дати цим вадам, і яку займуть правову позицію.

Отже, Ви посилаєтеся на порушення Вашим опонентом умов договору.

Першим доказом буде договір. При цьому, Вам необхідно його уважно оглянути на предмет наявності всіх підписів і печаток. Перевірте, чи підписаний договір уповноваженою особою, чи збігається підпис з підписом особи, зазначеного в преамбулі договору.

Якщо договір підписаний в.о. директора, прикладіть додатково до позову наказ про призначення його виконуючим обов'язки керівника. Якщо договір для прискорення процесу підписав заступник, подстрахуйтесь шляхом надання йому повноважень правильним числом у вигляді довіреності на право підписання договору.

Таким чином, Ви завдасте удару на випередження по спробах спекуляцій на предмет недійсності договору, в силу підписання його неуполномочен н им особою. Адже буде кілька неприємно, якщо опонент доведе, що ніякого договору не існує?

Далі, Ви стверджуєте, що договір Вашої стороною виконано повністю.

Виходячи з цього, Друга доказ - це документи, що підтверджують відвантаження товару. Наприклад, видаткова накладна. Перевірте її на предмет відповідності з угодою, наявності в ній дати, оскільки це і є дата поставки. Чи є підписи і печатку Вашого боку. Особливо важливо чи є підпис представника опонента. І чи відповідає вона зразком підпису представника в довіреності, виданої на право отримання вантажу. Якщо в накладній вказано інша людина, або той, що потрібно, але його підпис не збігається - це можливий привід для того, щоб заперечувати з боку опонента факт отримання вантажу.

Якщо такі неподобства з підписами на накладної будуть Вами виявлені, спробуйте знайти інші документи, які прямо або побічно підтверджують факт отримання товару. Це може бути бухгалтерський акт звірки розрахунків, який підписаний опонентом і в якому вартість товару за накладною стоїть біля нього в приході. Це може бути листування з інших питань, з якої серед іншого слід визнання опонентом факту отримання товару. Якщо такого листування немає, її можна спробувати ініціювати і отримати від контрагента потрібний лист. На худий кінець можна звернутися до податкових накладних, акту перевірки ДПІ, та ін.

В результаті важливо докласти до позову крім кілька ущербної накладної, інші документи, що підтверджують факт поставки товару. Пускати побічно.

Третє доказ - це підтвердження факту прострочення оплати. І тут нам знову потрібно повернутися до договору і подивитися, як сформульовані умови оплати. А практика говорить, що сформульовано воно, може бути по-різному.

Наведемо, для прикладу, три варіанти можливого викладу умов оплати:

1. Оплата за поставлений товар здійснюється не пізніше п'яти банківських днів з моменту підписання видаткової накладної.

2. Оплата за поставлений товар здійснюється не пізніше п'яти днів.

3. Оплата за поставлений товар здійснюється по факту поставки.

Перший з наведених варіантів містить доказ прострочення оплати в сукупності з накладною. У цьому випадку Ви посилаєтеся у позові дату підписання видаткової накладної, підкреслюючи, що шостий банківський (або робочий) день після дати її підписання є першим днем прострочення оплати за договором.

Варіант 2 містить термін, але в ньому немає відправної точки відліку цього терміну.

Варіант 3 не містить навіть терміну.

Таким чином, грунтуючись тільки на умовах договору з оплати товару, Ви факт прострочення можете в суді, при сильній протидії опонента і не довести.

В цих випадках правильно буде підготовку і подачу позову притримати і трохи доопрацювати доказ прострочення оплати.

Необхідно попередньо написати опонентові лист з вимогою сплатити борг в семиденний термін. Це буде засновано на положеннях закону (якщо строк не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги). Відповідно на прострочення оплати Ви будете посилатися, починаючи з восьмого дня, з дати отримання контрагентом Вашого листа.

Для того, щоб знати дату отримання листа контрагентом, необхідно відправляти його рекомендованим або цінним листом з повідомленням про вручення. А для того, щоб Ваш опонент не стверджував згодом, що отримав від Вас вітальну листівку замість листи з вимогою погасити борг, його необхідно відправляти з описом вкладення.

Виходячи з цього, при варіантах 2 і 3 викладу умов оплати в договорі у Вас буде сукупність доказів, що підтверджують прострочення оплати, яка включає: договір, лист з вимогою про оплату, квитанцію (про його відправку цінних або рекомендованим листом), повідомлення про його вручення, опис вкладення листа.

Також необхідно навести докази оплати судового збору та докази надсилання Вашому опонентові копії позовної заяви та додатків до нього. При цьому доказ відправки позову повинні бути такі ж, як докази відправки вищеназваного листа.

На фініші збору доказової бази Вам необхідно пам'ятати, що докази Ви зможете подати суду тільки один раз - одночасно з подачею позову.

Тому докази, які необхідні для 100-відсоткового обґрунтування Вашої позиції, необхідно умовно розділити на дві групи. Ті, які є в наявності, і ті, які належить добути.

Якщо Вам необхідно буде висновок експерта, про її призначення необхідно просити суд одночасно з подачею позову.

Є випадки, коли докази існують, але у Вас немає можливості їх отримати самостійно. У цьому випадку закон говорить, що учасник справи в разі неможливості самостійно надати докази, має право подати клопотання про витребування доказів судом.

Серед іншого, в клопотанні вказується:

  • • підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідну особу;
  • • заходи, прийняті для отримання цього докази самостійно, докази вжиття таких заходів і / або причини неможливості самостійного отримання цього докази (наприклад, письмовий запит на надання докази і негативну відповідь на нього);
  • • причини неможливості отримати це доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

Важливо, що це клопотання, як і клопотання про призначення експертизи необхідно подавати також одночасно з поданням позовної заяви.

Ви сумніваєтеся в повноті зібраної доказової бази, перед підготовкою позову?

Приходьте в юридичну компанію АЛИБИ!

Ми повністю супроводимо Вас, починаючи з збору доказів і закінчуючи отриманням позитивного рішення суду!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!