Послуги

Відшкодування шкоди при ДТП (цивільні справи)

Як розраховується збиток при дтп. Відшкодування шкоди при дтп

Ні для кого не секрет, наскільки часто відбуваються аварії і виникають аварійні ситуації за участю транспортних засобів (дтп), в результаті чого заподіюється майновий і фізичний шкоди. Нижче ми розглянемо які існують загальні правила відшкодування заподіяної шкоди при виникненні ДТП (здоров'ю або майну від Вашого майбутнього судового опонента).

Визначення поняття збитків при дтп

Загальна підстава відшкодування не хитра. Як і в кримінальному праві, відповідальність настає, якщо в діях винуватця дтп є склад злочину, так і в цивільному праві, відповідальність настає також, якщо присутній склад, але вже цивільно-правового правопорушення.

Як і склад злочину, склад цивільного правопорушення повинен містити ряд обов'язкових елементів (відсутність одного з яких виключає відповідальність):

  • • Факт власне заподіяння шкоди.
  • • Він заподіяно протиправним діянням.
  • • Присутній причинний зв'язок між діянням і заподіяною шкодою.
  • • Є вина порушника, в нашому випадку винуватця дорожньо-транспортної пригоди.

Протиправне діяння полягає в певному поведінці, яким винуватець порушує законні права інших осіб. Іншими словами це поведінка заборонене законом. Воно може проявлятися в активній формі (дія), коли винуватець ДТП не утримується від певних дій, в той час як повинен утримуватися, і пасивної (бездіяльність), коли він не робить певні дії, в той час, коли закон зобов'язує його до цього.

Причинний зв'язок має місце, коли безпосередньою причиною виникнення шкоди виступає протиправну поведінку порушника (винуватця дтп). Інакше кажучи, дія виступає причиною, а збитки - наслідком. Якби не було скоєно певного діяння, то не був би завдано і збитки. Зрозуміло, що за часом діяння повинно передувати настанню шкоди.

Вина - внутрішнє ставлення порушника як до своїх дій, так і до їх наслідків. Прийнято обробити на: умисел (прямий і непрямий) і необережність (проста і груба).

Зазвичай, особа звільняється від відповідальності з відшкодування шкоди при дтп, якщо зможе довести свою невинуватість. Разом з тим, законодавець встановлює ряд випадків, так званої відповідальності незалежно від вини.

Якщо розглянути наявність такого складу стосовно дтп, в яких постраждав пішохід, то обов'язково повинні мати місце:

  • • порушення правил дорожнього руху водієм (протиправне діяння);
  • • наявність травм у потерпілого або пошкодження його автомобіля (реально завдані збитки);
  • • порушення повинно виступати безпосередньою причиною нанесення саме таких травм або пошкоджень (причинний зв'язок).

Як вже говорилося, обов'язок по виплаті відшкодування за даний збиток покладається на винуватця - власника автомобіля незалежно від його провини.

Довідка:

За усталеною практикою, джерелом підвищеної небезпеки визнаються практично будь-які транспортні засоби, за винятком, наприклад велосипедів, гужового транспорту, і т.д.

Чинна редакція закону відносить до них також діяльність, пов'язану з утриманням, наприклад, диких звірів і собак бійцівських порід.

Відшкодування шкоди при дтп з винуватця. Власник або винуватець хто з них повинен відшкодовувати?

Обов'язок по відшкодуванню збитку при дтп лягає саме на власника автомобіля. Під ним розуміється особа, яка експлуатує цей об'єкт в силу права власності, повного господарського відання, оперативного управління або з інших підстав (договору оренди, довіреності, тощо). Іншими словами, людина, що має певними правомочностями. І якщо право власності включає в себе три правомочності:

  • • володіння (фактичне володіння),
  • • користування (витяг певної користі, вигоди)
  • • розпорядження (визначення юридичної долі речі),

то для визнання особи власником такого джерела досить наявності тільки права володіння і користування. Право розпорядження може мати місце з деякими обмеженнями, а може і взагалі бути відсутнім. Як правило, розглянуті повноваження повинні бути зафіксовані в певному документі, наприклад в договорі.

Деякі питання можуть виникати також при передачі транспортного засобу однією особою іншій. Наприклад, якщо автомобіль передається в оренду (без оператора), то власником виступає орендар. Орендодавець не несе відповідальності за можливі, наслідки завдані цим автомобілем. Якщо ж зазначений об'єкт передається разом з водієм, то незалежно від назви договору, реально тут має місце вже договір на виконання робіт (підряду). У цьому випадку особа, яка передала автомобіль, як і раніше залишається його власником.

Важливо, що не є його власником і не може бути притягнутий до відповідальності за заподіяння шкоди той, хто управляє таким джерелом у порядку виконання трудових обов'язків перед власником транспортного засобу (шофер, машиніст, оператор).

Як-то несправедливо, скажете Ви. Адже фактично винен водій. А з ним компанія буде розбиратися окремо, в порядку регресу.

Власник даного джерела може бути звільнений від відповідальності лише в двох випадках: якщо доведе, що шкода стала результатом непереборної сили або умислу потерпілого.

А як бути, якщо автомобіль належить компанії, але був викрадений злочинцем, який в'їхав на ньому в вітрину ювелірного магазину? Власник компанія вона і відповідає? На кого ляже тягар відшкодування шкоди при такому специфічному дтп?

Ні, відповідати буде викрадач, як відповідав би власник джерела, за винятком одного «але».

Якщо водій забув ключі в замку запалювання і не закрив автомобіль, наприклад, то відшкодування шкоди при такому дтп магазину лягає на плечі не тільки викрадача але і компанії в різних частках. А ось розмір цих часток (50/50 або 70/30) визначається через суд, з урахуванням всіх матеріалів судової справи і встановленою ним ступеня вини кожного.

Далі компанія буде окремо розбиратися з водієм.

А як бути, якщо сталося ДТП і зіткнулися два авто, обидва і винні, запитаєте Ви?

Будуть відшкодовувати один одному у відповідній частці через суд, в залежності від усіх обставин події.

Приклад з життя. Водій вантажного авто компанії розмовляв по мобільному телефону і не помітив відкритого зливу каналізації. В'їхав в нього колесом, авто втратило керування і виїхав на зустрічну смугу. По зустрічній смузі на особистому авто їхав водій з перевищенням швидкості і також розмовляв по телефону. Він не помітив перешкоди на дорозі, і навіть не загальмував. В результаті ДТП другий водій загинув.

Перший порушив пдд два рази (розмова по телефону, не об'їхав перешкоду), а другий тричі (розмова по телефону, перевищення швидкості, що не загальмував).

Зрозуміло, що вина першого водія за шкоду, заподіяну майну і життю другого потерпілого, повинна братися до уваги з урахуванням ступеня вини загиблого, а відшкодування збитків і його розмір визначається судом і повинен бути відповідно зменшений.

Підсумувавши вищесказане стає зрозуміло що ситуацій на дорогах і в житті виникає безліч і відшкодування збитку при дтп з винуватця є не такою вже простим завданням як може здатися на перший погляд, тому в кожному випадку якщо стоїть завдання - стягнення збитків з винуватця дтп через суд, необхідний індивідуальний підхід з детальним вивченням усіх обставин події

Щоб не упустити всіх деталей і домогтися справедливості в суді в таких іноді непростих справах ми рекомендуємо звертатися до адвокатів по дтп. Наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах судового процесу для того щоб допомогти вам в повній мірі відшкодувати збиток з винуватця дтп через суд.


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!