Послуги

Затримання: підстави, строки. Адвокат для затриманого. Допомога адвоката при затриманні

Відразу обмовимося про те, що в цій статті не піде мова про затримання на вулиці патрульної поліцією для перевірки документів і встановлення особи, особистого огляду або про можливе ваше затримання за вчинення незначного проступку.

З цього питання досить багато написано і для того, щоб самостійно відбитися від працівників поліції або увігнати їх дії в законне русло вам швидше за все вистачить і самостійного лікнепу. Необхідність в послугах адвоката в цих випадках мінімальна, але ж він, як відомо, коштує грошей.

Предмет цієї статті - затримання в порядку Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту- КПК), тобто затримання, в зв'язку з тим, що:

  • • Вами фактично скоєно злочин;
  • • Ви намагалися скоїти злочин;
  • • Ви не робили злочини, але підозрюєтеся в його скоєнні.

Ось тут вже, повірте досвіду, без адвоката не обійтися. Ні, звичайно, нижче ви знайдете чималий обсяг інформації, щодо підстав, законності і порядку затримання. Але при всьому бажанні ми в межах навіть десятка статей на цю тематику не охопила всіх тонкощів, важливих дрібниць і нюансов.Зато усіма цими нюансами повинен володіти сумлінну адвокат.

Підстави для затримання

Почнемо з самого головного. На сьогоднішній день поліція чи іншої правоохоронний орган не має права затримувати на свій розсуд. Для цього уповноважена особа (слідчий, прокурор, детектив НАБУ) повинен звернутися до суду з відповідним клопотанням, а той повинен винести ухвалу про ваше затримання. У цьому полягає загальне правило - ніхто не може бути затриманий без дозволу суду, викладеного письмово.

Але ось уявіть собі: Ранок. До вас прийшли двоє, і ви в кращих традиціях колишнього СРСР (а є у вас санкція прокурора?), Питаєте: «А є у вас ухвалу суду»?

Ті, що прийшли коротко відповідають: «Є». І надають якийсь папір.

Ось тут і можуть початися проблеми. А чи знаєте ви, як повинен виглядати документ, виданий судом і дає право працівниками поліції на затримання? Яку інформацію він повинен містити?

Можливо ви ознайомилися з відповідним розділом КПК і якесь загальне уявлення про це маєте. Але той чи суд видав санкцію? Чи працює там цей суддя, який підписав документ, може він не пройшов переатестацію і не міг виносити рішення? Не допущено там помилок і друкарських помилок, що впливають на законність затримання і не тягнуть ці помилки неможливості його виконання?

На ці питання може відповісти і надати допомогу тільки фахівець постійно обертається в системі правоохоронних органів. Як ви вже зрозуміли це адвокат.

Або ще один приклад. Найчастіше суд, санкціонуючи своїм рішенням дії поліції, дає дозвіл на реалізацію таких дій (особливо це характерно для обшуку або виїмки (тимчасового доступу) конкретним працівникам поліції.

Наприклад, здійснення затримання суд доручив поліцейським Київського районного відділу поліції Іванову і Петрову. А згідно службових посвідчень вони трудяться в іншому підрозділі поліції. Або все ж в Київському, але прізвища їх не Іванов і Петров, а Васькин і Петькін.

Чи слід їм підкоритися, або дії цих поліцейських незаконні? Знову необхідний адвокат.

Коли санкція суду на затримання не потрібна.

Закон передбачає два винятки із загального правила:

  • • Затримання поліцейським;
  • • Затримання пересічним громадянином.

Затримання поліцейським (або іншим працівником правоохоронних органів), можливо, якщо вас підозрюють в кримінальному проступку, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі. Це можливо виключно в наступних випадках (Стаття 208 КПК):

1) якщо ви захоплені при вчинення проступку або намагалися його зробити;
2) якщо безпосередньо після факту кримінального проступку на вас, як на злочинця вказують:

  • • громадянин, які безпосередньо бачив цей факт;
  • • сукупність явних ознак на вас, вашої одязі або місці вчинення проступку (наприклад, кров на одязі);

3) якщо є всі підстави вважати, що ви можете сховатися в цілях уникнення кримінальної відповідальності, і при цьому, підозрюєтеся в скоєнні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

Затримання громадянином можливо виключно в наступних випадках:

1) якщо ви робите кримінальне правопорушення або маєте намір його здійснити;
2) відразу після вчинення кримінального проступку або в результаті безперервного переслідування (тобто, якщо проступок мав місце вчора, але виявилося, що ви швидше бігаєте свого переслідувача). А ось якщо ви зіткнетеся з вчорашнім переслідувачем сьогодні - таке затримання з його боку буде вже незаконним.

Далі такий громадянин повинен доставити вас в поліцію, або хоча б повідомити поліції про факти вчинення кримінального проступку і затримання, а також про ваше місцезнаходження.

Що слідує за затриманням?

Отже, ви є затриманими чи на підставі виданого судом документа, або без нього, з підстав, перелічених вище. Що далі?

В першу чергу, поліцейський повинен негайно повідомити вам (обов'язково на мові, який вам зрозумілий і яким ви володієте):

  • • підстави затримання;
  • • в скоєнні якого кримінального проступку ви підозрюєтеся.
  • •  

По-друге, поліцейський повинен роз'яснити вам права. Це право на захисника (багаторазово згаданого нами адвоката), медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри щодо себе, негайно повідомити іншим особам про затримання і місце перебування, і т. Д ..

За фактом вашого затримання, як особи, відносного якого є підозри у вчиненні кримінального правопорушення, складається протокол, в якому зазначаються: місце, дата і точний час затримання (аж до хвилини); підстави затримання, результати особистого огляду; ваші клопотання, заяви або скарги, якщо вони мали місце; повний перелік ваших прав і обов'язків.

Протокол затримання підписується згаданим поліцейським і вами.

Строки затримання

Якщо затримання санкціонувати судом, то, як правило, питання затримання розглянуто одночасно з обранням запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. І подальший алгоритм тоді зрозумілий.

Якщо такої санкції суд не давав - термін Вашого затримання не може перевищувати сімдесяти двох годин з моменту затримання. При цьому, не пізніше шістдесяти годин з моменту затримання ви повинні бути або звільнені, або доставлені в суд для розгляду питання про обрання запобіжного заходу.

Увага, про затримання, уповноважена особа повинна негайно повідомити вашим близьким родичам по телефону або іншим способом і адвокату, якого варто вимагати з самого початку затримання.

У вас виникли проблеми з правоохоронними органами та вас затримали або мають намір це зробити?
  Ви не переступали закон, але припускаєте можливе затримання?
  Чи вважаєте за необхідне заздалегідь домовитися з адвокатом і отримати кваліфіковану консультацію?
  Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Наші адвокати супроводжуватимуть вас на всіх етапах цієї процедури і доб'ються позитивного результату!

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!