Послуги

Як оскаржити заповіт

Такий документ, як заповіт, являє собою письмове виявлення волі, в якому громадянин визначає, кому з його знайомих або рідних відійде майно після його смерті. Заповідач може заповідати своє майно будь-якій людині, незалежно від родинних зв'язків. І часто близькі родичі померлого залишаються без спадщини.

Одна справа якщо це була воля вашої улюбленої тітки щодо її квартири, оформлена відповідно до закону в повному здоров'ї, родичі про це знали і прийняли як належне, але інше коли трапляються і не зовсім зрозумілі і незаконні дії.

Можливість оскаржити заповіт, як кажуть в побуті, повністю або частково передбачена в ст. 1257 Цивільного кодексу України (ЦКУ) за наявності передбачених там же підстав його недійсності. Але якщо під час його складання були дотримані всі передбачені законом вимоги, то шанси успішного оскарження заповіту істотно зменшуються.

Тобто можливість є, але повинні бути для цього відповідні підстави, які при вивченні вашої ситуації може виявити кваліфікований юрист або адвокат.

Хто може оскаржити заповіт?

Нижче з'ясуємо хто може оскаржити заповіт після смерті заповідача. Оскаржити заповіт в суді можуть деякі категорії громадян, права та інтереси яких були порушені. Законами України точно не визначено, хто відноситься до цих категорій, проте зацікавленою особою може бути визнано тільки лише особу, спадкові права якої порушені у зв'язку зі складанням конкретного заповіту.

Ними можуть бути:

  • • Спадкоємці за законом, які є родичами померлого або проживали разом з ним.
  • • За заповітом — ними можуть бути будь-які громадяни, особи зазначені в попередніх заповітах, які при складанні нового втратили юридичну силу.
  • • Особи, які мають право на обов'язкову частку у спадщині.
  • • Відказоодержувачі (ті, на користь яких був зроблений заповідальний відказ).

Багато хто не знає, що існує також поняття обов'язкової частки спадщини. Що це означає? Існує частина, яка за будь-яких обставин буде успадкована деякими категоріями родичів, незалежно від написаного в заповіті, а саме:

  • • малолітні і неповнолітні діти спадкодавця;
  • • повнолітні діти, але тільки в тому випадку якщо вони непрацездатні ( є інвалідами першої або другої групи);
  • • непрацездатні вдова або вдівець;
  • • непрацездатні батьки.

Цивільний кодекс України в ст. 1241 прямо вказує, що в будь-якому випадку зазначені вище особи успадковують як мінімум 50% частки, яка належала б їм, якби заповіту навіть не існувало.

Підстави для оскарження

Випадки оскарження заповіту після смерті заповідача досить поширені в Україні, і тому часто ставиться людьми питання про те, чи можна оскаржувати. Звісно можна, але для цього потрібні докази так як судитися без них марна справа.

Нижче ми розглянемо підстави для оскарження заповіту. Перелічимо основні з них:

  1. 1. Волевиявлення померлого не було вільним або усвідомленим (оформлене під впливом насильницьких дій або психологічного тиску, наявність психічних відхилень у особи, яка склала заповіт; важка хвороба або недієздатність в момент оформлення документації, стан алкогольного чи іншого сп'яніння та ін.);
  2. 2. Складено людиною, яка не має на це права (підписання документа особами, які не мають на це юридичного права, наприклад, одним з подружжя без згоди іншого, складання його за дорученням іншою особою, підробка підпису, ставиться під сумнів сам заповіт — факт складання, текст та ін.);
  3. 3. Не дотримана форма (дата, підпис, оформлення документа без урахування нормативних вимог, допущені помилки та ін.);
  4. 4. Порушена процедура посвідчення (не завірена нотаріусом; свідок, який згаданий в документі, за фактом, не був присутнім під час підписання, не виконав певних дій і може це підтвердити в суді);
  5. 5. У заповіті не були відображені спадкоємці, що мають право на обов'язкову частку.

Для того, щоб у суду були підстави визнати документ недійсним, зацікавлені особи спільно з юристом повинні зібрати і надати докази цих фактів. В процесі оскарження заповіту можливо будуть потрібні психіатричні експертизи, покази свідків, медичні довідки та висновки.

Окремо необхідно відзначити, що існує дуже поширена думка про те, що складання заповіту на користь не родича померлого, може бути причиною визнання його недійсним. Це не відповідає дійсності. Можливість призначати своїми спадкоємцями кого завгодно, в тому числі тих, хто не є членами сім'ї або родичами передбачена ч.1 ст. 1235 ЦКУ. Тому скласти заповіт можна практично на будь-кого.

Невелика порада. Якщо у вас є такі родичі, можливо, непрацездатні або не зовсім адекватні і ви припускаєте що можливі шахрайські дії щодо них – намагайтеся зібрати різноманітні довідки та свідчення заздалегідь.

Терміни оскарження

З огляду на те, що юридичні наслідки заповіту наступають тільки після смерті заповідача, його можна оскаржити після смерті останнього через подачу позову до суду.

І відповідно до ст. ст. 256, 257, 261 ЦКУ оскарження заповіту можливо протягом терміну загальної позовної давності в 3 роки або 3-х років з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Терміни оскарження можуть бути відновлені судом за наявності поважних причин.

Підсумок.

Якщо вдається оскаржити заповіт у суді, то згідно з ч. 4 ст. 1257 ЦКУ, той спадкоємець, який був зазначений в заповіті отримує право на отримання спадщини на загальних підставах або не отримує його зовсім. Але успішність і результат залежить від багатьох факторів, обставин, наявності доказів і кваліфікованого юриста.

Звертайтеся в нашу юридичну компанію і ми допоможемо вам в такій непростій справі.

Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!