Послуги

Розділ майна при розлученні

Розділ майна при розлученні. Нюанси законодавства і судової практики.

Яка прекрасна штука одруження і подальша веселе весілля. Всі щасливі, особливо молодята, шампанське, подарунки, конкурси, сміх і тости за здоров'я молодих.
Останні в цей момент думає, що тепер вони вшити на все життя. І часто саме так це і буває. Але далеко не завжди.
Як говориться від любові до ненависті один крок. А коли цей крок зроблений, на превеликий жаль, починаються процеси зворотні вищезазначеного. Маються на увазі юридичне оформлення розлучення і розподіл майна, якщо воно звичайно подружжям за час спільного проживання нажито.
Саме розділу майна присвячена ця стаття.

Що ділиться, а що не ділиться?
До одруження, так би мовити, під час перебування у вільному плаванні, кожна половинка, якщо вона схильна до праці, набувала якісь речі, можливо, навіть автомобіль або квартиру. Або накопичувала кошти на якусь покупку на банківському депозиті.
Іншими словами, до одруження кожна сторона накопичувала якесь особисте майно . Це майно так і залишається особистим і не ділиться за результатами невдалої сімейного життя.
З дати, яка зазначені у свідоцтві про шлюб, подружжя починає накопичувати спільне майно , у вигляді тієї ж квартири, автомобіля, земельної ділянки. Так як це майно загальне, закон вказує на необхідність його розділу навпіл.
Але є винятки з цього загального правила. Крім особистого майна не ділиться:

  • • Майно, яке виявилося у власності Вашої другої половини за результатами проходження спадкової процедури;
  • • Майно, яке було подаровано конкретно Вашої другій половині;
  • • Майно, придбане не за рахунок загальних, а за рахунок особистих коштів (наприклад, покупка автомобіля за рахунок коштів, які ще до штампа в паспорті були накопичені на особистому депозиті). В цьому випадку відбувається як би трансформація одного особистого майна (грошей) в інше (наприклад, автомобіль).

Як ділиться майно?
Таких способу існує тільки два. Перший - коли подружжя змогло досягти згоди щодо такого розділу. Він називається & gt; добровільним . Реалізується такий спосіб розділу:

  • • або шляхом застосування відповідних умов шлюбного контракту, якщо він був раніше укладений (тоді вважається, що половинки раніше, до одруження досягли даного згоди);
  • • або шляхом укладення договору про розподіл майна.

У другому випадку подружжя має з результатами своїх домовленостей прибути до нотаріуса для нотаріального їх посвідчення. Такий нотаріальний договір повинен містити дані:

  • • Про право кожної половинки на майно.
  • • Про чіткому розподілі часток у спільному майні.
  • • Відомості про відмову в майбутньому кожної зі сторін від права претендувати на поділене майно.

На підставі такого договору нотаріус право видати документ про право власності на нерухомість кожної зі сторін. Для підтвердження права власності кожного з них на інше майно додаткових документів не потрібно.
Другий спосіб поділу майна має місце у випадках, коли сторони не змогли прийти до угоди і між ними виникла суперечка. Такий спосіб є примусовим і знаходить своє вираження в подачі відповідного позову до суду однієї зі сторін.
Перейдемо до усвідомлення порядку поділу окремих видів майна.

Як ділиться нерухомість (квартира або будинок)?
Як ми говорили раніше, закон вимагає розділу будь-якого майна порівну, в тому числі зазначеного. Але не все тут так просто. На це питання може впливати ряд факторів, які можуть мати вплив, як на розмір часток сторін, так і на можливе виключення майна з-під його розділу.
Дані фактори і їх наслідки наведені в таблиці нижче.

Фактор

Його наслідок

Квартира куплена до штампа в паспорті

Це майно однієї із сторін. Чи не ділиться

Будинок подарований, успадкований

Теж саме

Одна зі сторін довела, що при придбанні квартири крім спільних коштів були використані її особисті коштів, зняті з дошлюбного депозиту

Частка цієї сторони може бути збільшена пропорційно особистому внеску в покупку

В разі поділу квартири порівну постраждають інтереси спадкоємця

Може бути збільшена частка боку, з якої залишається спадкоємець

Представлені докази придбання нерухомості за рахунок виключно власних коштів однієї зі сторін

Майно не ділиться

Представлені докази фактів оплати комунальних послуг, яких фактів значного поліпшення житлових умов тільки однієї зі сторін (ремонт)

Частка цієї сторони може бути збільшена

Зрозуміло, що всі ці фактори знаходять відображення в рішенні суду, як і результати їх впливу на розділ майна.

Як ділиться бізнес?
Якщо одна зі сторін виступила засновником (співзасновником, учасником, акціонером) компанії, то ділити такий бізнес можна за умови, якщо її внесок в створення цієї фірми був внесений за рахунок загального майно. В обмін на такий вклад сторона отримує корпоративні права, які дають право на участь:

  • • в управлінні компанією;
  • • в розподілі прибутку;
  • • в отриманні частини майна компанії в разі виходу з неї або в разі її ліквідації.

Найпростіше це розглянути на тому прикладі, коли одна зі сторін є учасником акціонерного товариства. Тоді її корпоративні права підтверджуються наявними у власності акціями. Довівши, що акції придбані за спільні гроші друга сторона отримає право на їх половину.
Як власник цих акцій друга половина зможе відвідувати загальні збори акціонерів і брати участь в голосуваннях по порядку денному, одночасно отримуючи відсоток від прибутку товариства, якщо він є. Лібор може продати свої акції.
Гірше йде справа, якщо бізнес однієї зі сторін ведеться в рамках зареєстрованого ФОП. Майно фізичної особи підприємця або приватного підприємства - не зізнається об'єктом спільної сумісної власності чоловіка і дружини. Чоловік має право витребувати лише частку отриманих доходів від діяльності.

Як ділиться автомобіль?
Це відбувається відповідно до загальних правил. Якщо він придбаний після проставляння штампу в паспорті - є спільним майном і ділиться навпіл. На практиці воно підлягає реалізації з подальшим розділом засобів.
Як сказано раніше, якщо одна зі сторін надасть докази придбання даного авто до одруження, або після нього але в порядку спадкування чи дарування, то питання про його розподілі знімається.

Як діляться борги?
Після одруження у сторін накопичуються не тільки активи (тобто майно), але і нерідко пасиви (кредитні та інші боргові зобов'язання, завдяки яким придбано майно). < br /> Закон відносить ці пасиви також до загального майна сторін, а суд уповноважений їх ділити на підставі вищевикладених принципів.
Головним питанням є те, на що саме, тобто на які цілі пішли позикові кошти.
Якщо сторона надасть докази витрачання цих коштів на сімейні потреби (купівля квартири, сімейного туру), то суд може ці пасиви поділити. В іншому випадку суд буде вважати, що вони витрачені на особисті цілі кредитоотримувача, з усіма зрозумілими далі наслідками.

У Вас проблеми з розділів спільно нажитого майна?
Звертайтеся в нашу юридичну компанію! Ми наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах цієї процедури і доб'ються позитивного результату!


Також є цікавим:


Форма зворотнього зв'язку:

Ви не ввели ім'я
Ви не ввели контакти
Ви не ввели контакти
Ви не ввели повідолення

Всі поля обов'язкові до заповнення

Ваше повідомлення успішно відправлено
    

Найближчим часом з Вами зв'яжеться фахівець нашої компанії і відповість на питання.

    

Дякуємо за звернення!